Lifestyle

Kako reagirati kod toplinske iscrpljenosti

Što je toplinska iscrpljenost

Toplinska iscrpljenost je stanje organizma koje je izloženo vrućem i vlažnom vremenu i nastje zbog dehidracija. Osobe koje su naročito izložene riziku od ovog stanja organizma kada je vrućina nastupila su starije osobe, srčani bolesnici, osobe sa visokim krvnim tlakom, pretile i gojazne osobe, osobe sklone alkoholu, te osobe koje uzimaju opioidne sastojke bilo da su na lijekovima, ali i ilegalnim narkoticima. U rizičnu skupinu spadaju i djeca koja imaju proljev i povraćanje, te djeca koja dugo borave na suncu i ne uzimaju dovoljno tekućine pa kod njih dolazi do dehidracija.

Simptomi koji se za vrućina javljaju i upozoravaju da je nastupila toplinska iscrpljenost su vrtoglavica, mučnina, glavobolja, pojačano znojenje koje može i izostati kada je velika količina vlage u zraku, blijeda boja kože, ljepljiva koža zbog znojenja, grčevi u tijelu, te ubrzan rad srca, ali i vrlo usporen rad srca.

Ljudsko tijelo kada nastupi vrućina reagira unutarnjim mehanizmom obrane od vrućina znojenjem, na taj način se tijelo hladi. Međutim, kada se tijelo izlaže prevelikim naporima dok je vrućina i velika koncentracija vlage u zraku, tijelo može trpiti takve uvjete do određene granice kada gubi sposobnost samoregulacije tjelesne temperature, te dolazi do toplinske iscrpljenosti.

Toplinska iscrpljenost ili toplinski udar

Toplinska iscrpljenost je svakako blaže stanje nastalo uslijed prekomjernog izlaganja vrućinama i naporu za vrijeme vrućeg vremena. Toplinska iscrpljenost se može vrlo lako prepoznati i reagirati na vrijeme te prekinuti aktivnosti dok vlada vrućina, maknuti se u hlad, rashladiti hladnim oblozima, hladnim kupkama, povjetarcem koji može biti i klima uređaj, naravno nećete staviti klima uređaj na 18 stupnjeva ako je vrućina 38 stupnjeva jer bi 20 stupnjeva razlike bio prevliki šok za organizam, nego ćete hladiti tijelo postepeno i uz pomoć vode koju ćete popiti ili politi po sebi.

Toplinski udar je puno ozbiljnje stanje u kojem tlak, rad srca i stanje organizma treba hitnu liječničku pomoć kako bi se organizam vratio u normalu, te u nekim slučajevima toplinski udar može završiti i sa smrtnim ishodom. Kada nastane toplinski udar tjelesna temperatura je iznad 40 stunjeva, te utječe na središnji živčani sustav preko kojeg može oštetiti vitalne organe kao što su mozak, srce, jetra, slezena, bubrezi i vezivno tkivo.

Toplinska iscrpljenost i kako pomoći

Kada prepoznate da je nastupila toplinska iscrpljenost prvo što treba napraviti je maknuti se u hlad ili maknuti osobu kojoj pomažete u hlad ili rashlađenu prostoriju. Hladni vodeni oblozi pomoći će da se tijelo ohlati kroz kožu, a voda koju ćete dati osobi da popije će tijelo rashladiti iznutra i istovremeno smanjiti dehidriranost tijela. Možete osobi dati neki od sportskih napitaka koji sadrže elektrolite, no nemojte davati zaslađene napitke.

Tijelo će kad nastane toplinska iscrpljenost izgubiti svoju tekućinu znojenjem pa je potrebno tijelu nadoknaditi izgubljenu tekućinu i elektrolite. No prvo i osnovno potrebno je prekinuti aktivnosti i teške fizičke napore koje osoba obavlja dok traje vrućina, te je potrebno tijelo ohladiti.

Znaci dehidracija su glavobolja, mučnina i grčevi, a kako bi se nadoknadili elektroliti u vodu možete staviti i malo soli da se nadoknadi gubitak natrija iz tijela. Može se pojaviti i velika žeđ, no tokom vrućih dana možda i ne osjećate veliku žeđ, pa je svejedno potrebno piti puno tekućine, najbolje vode i izbjegavati alkohol koji doprinosi dehidraciji.

Tagovi:

#Kako #reagirati #kod #toplinske #iscrpljenosti
Izvorni članak

Komentariši