Lifestyle

Plivanje za decu

Plivanje za decu, pozitivan uticaj plivanja

Dobro je poznata činjenica da plivanje jača naš vaskularni sistem, statbilizuje naš krvni pritisak, povećava kapacitet pluća i produbljuje naše disanje, deluje pozitivno na zglobove, razvija kondiciju i izdržljivost i omogućuje nam antistresni učinak. Zašto je plivanje za decu kao oblik sporta poželjan? Plivanje ima pozitivan uticaj na sami razvoj deteta. Plivanje kao sport pozitivno utiče na sami razvoj deteta, jer kao i u drugim sportovima ono podrazumeva socijalni kontakt i druženje. Voda je za decu savršen izbor jer u njoj mogu ostvariti slobodu pokreta i osećati lakoću bez ikakvog opterećenja na zglobove. Plivanje takođe razvija bazičnu motoriku i pridonosi njenom razvoju.

Plivanje za decu osim što blagotvorno utiče na njihov celokupni razvoj, ono jača srce i pluća i razvija kod deteta osećaj koordinacije pokreta i samokontrole. Plivanje potstiče sami rast i razvoj mišićnog sistema i pravilno držanje tela. Uz navedeno, ono utiče pozitivno na dobar odmor i spavanje, sposobnost termoregulacije i sami razvoj imuniteta.

Plivanje za decu, zašto je plivanje dobro za decu

Naveli smo kako je plivanje dobar sport, naročito za decu i njihov razvoj i zdravlje. Plivanje za decu je od izuzetne važnosti kako bi se ravnomerno jačali svi mišići u telu i kako bi same kosti postale jače a pluća bolje razvila. U periodu intenzivnog razvoja deteta dobro je odabrati sport koji će im pomagati u njihovom razvoju. Najidealnije doba da dete nauči da pliva je između treće i pete godine života bez korišćenja ikakvih pomoćnih sredstava poput creva, guma i sličnih stvari.

Plivanje je jedini sport u kojemu mogu uživati i bebe i deca, razlog je sama opuštenost koju voda donosi. Satovi plivanja su danas lični izbor roditelja, plivanje za decu je svakako odličan izbor ako želite da vaše dete nauči da pliva na zabavan način. Škole plivanja su po statistikama smanjile broj utapanja i do 50%. Plivanje nije smo sport, ono je veština koja je potrebna za život, nikad ne znate kada možete biti u situaciji da morate zaplivati.

Plivanje za decu, saveti za učenje plivanja

Plivanje za decu može biti zabavno ali i traumatično iskustvo. Najidealniji scenario je svakako škola plivanja tj. upis deteta u samu školu plivanja, no ako ipak kao roditelj želite naučiti svoje dete da pliva tada vam donosimo osnovne savete kako to napraviti. Prvo krenite s pristupom kako je sve igra, oko plivanja ne treba raditi ozbiljnu i veliku stvar, neka ono bude igra i zabava. Bitan korak je oslobođenje u vodi, osnovni korak za plivanje je da se dete oseća sigurno u vodi i oslobodi straha da se nešto može dogoditi.

Postepeno uvodite dete u vodu do ramena ili vrata i kada stekne ugodnost tada možete krenuti s plivanjem. Sledeći korak je plutanje, kada se dete oslobodi u vodi, prvo je važno da nauči da pluta. Pridržavajte dete rukom dok prvo leži leđima na vodi s raširenim rukama i nogama, glava neka je iznad vode i učite ga pravilnom disanju.

Zatim ćete isto ponoviti, samo dok je dete okrenuto na trbuhu. Tehnike plivanja su sledeće stvari koje želite naučiti, a ovdje se ubraja rad nogama i rukama koji se razlikuju zavisno o tehnici plivanja. Plivanje za decu bi trebala biti zabava kroz koju uče dosta bitnu „stvar“ koja će im koristiti svakako za daljnji život, bilo da se odluče baviti plivanjem kao sportom, ili bilo da će samo plivati leti na moru.

Tagovi:

#Plivanje #decu

Preporučujemo

plivanje za decu
Plivanje za decu

Komentariši