Lifestyle

Test senzibilizacije kada se radi

Test senzibilizacije se radi u osmom tjednu trudnoće

Sa rezus faktorima se susrećemo obično tek u trudnotići, jer je ova pretraga sastavni dio pretrage za određivanje krvne grupe. Test senzibilizacije se radi u osmom tjednu trudnoće, osim u slučaju da je majka rh negativna, test se ponavlja nekoliko puta tijekom trudnoće. Ako je majka rh negativna, a dijete rh pozitivno, tijekom trudnoće i poroda se može pomiješati majčina i djetetova krv i majčin imunološki sustav automatski počne proizvoditi antitijela koja napadaju djetetova crvena krvna zrnca.

Test senzibilizacije pomaže da rh negativna trudnica na vrijeme dobije zaštitnu injekciju koja blokira proizvodnju tih antitijela koja djetetove eritrocite prepoznaje kao strano tijelo i napada ih. Miješanje majčine i djetetove krvi se rjeđe događa tijekom trudnoće, do njega obično dolazi tijekom poroda. Imunološki odgovor majčinog tijela može slab, srednje jak i iznimno jak, ponekada ta imunološka reakcija može ugroziti i djetetov život jer se kod djeteta razvija snažna anemija, što donosi mnoge poteškoće u razvoju i ako dijete preživi.

Test senzibilizacije kod rh negativnih trudnica je nužno napraviti

Oko 15% populacije nema nema zaštitni protein na površini crvenih krvnih zrnaca ko zovemo rh faktor i laboratorijske utvrđuje da su te osobe rh negativne, ali su 85% populacije ipak rh pozitivni i zaštićeni od rh imkompatibilnosti. Test senzibilizacije kod rh negativnih trudnica je nužno napraviti odmah nakon ultrazvučne potvrde trudnoće sa ostalim krvnim pretragama. Najčešće se radi kod određivanja krvne grupe, za rh faktor se krv vadi iz vene i nalaz je gotov za 3 – 4 dana.

Test senzibilizacije se radi jer rh negativne trudnice potencijalno mogu biti u riziku od spontanog pobačaja. Obično rh negativne trudnice prvu trudnoću imaju slabiju imunoreakciju, ali svaka sljedeća trudnoća povećava rizik za dijete. Posteljica odvaja djetetovu i majčinu krv, a filtri u posteljici sprječavaju ulazak i ostalih nečistoća u djetetov krvotok, ali majčina antitijela prvo napadaju posteljicu, a s placente prelaze u djetetovu krv i uništavaju eritrocite, a kod opasnosti od hemolitičke bolesti je nužno provesti izoimunizaciju.

Test senzibilizacije i izoimunizacija

Krvarenja u trudnoći ili tijekom poroda, prestanak trudnoće, izvanmaterična trudnoća, spontani ili namjerni pobačaj, krvarenja nakon pretraga poput amniocenteze ili kordocenteze kod rh negativnih trudnica zahtijevaju zaštitnu injekciju. Test senzibilizacije i izoimunizacija su glavna zaštita novorođenčeta, ali i majke ako je rh negativna nakon poroda i postane rh pozitivna u roku 72 sata, jer ta zaštita sprječava stvaranje antitijela u majčinom krvotoku i nakon poroda, iako do miješanja majčine i djetetova krvi najčešće dolazi zavrijemeporoda.

Test senzibilizacije se ponekada radi i kod rh pozitivnih trudnica zbog nekih drugih nepodudarnosti koje mogu dovesti do uništavanja eritrocita. No, zaština injekcija se u pravilu daje rh negativnoj majci koja je rodila rh pozitivno novorođenče. Rh negativne trudnice tijekom trudnoće se prate češćim ultrazvučnim pregledima da bi se prevenirala pojava hemolitička bolest kod novorođenčeta, visoka anemija posebno pojava jake novorođenačke žutice. Ako je novorođenče dobro posebno se posvećuje pažnja majci i obavezno joj se daje zaštitna injekcija.

Tagovi:

#Test #senzibilizacije #kada #radi
Izvorni članak