Zašto nastaje alergija na kikiriki?
Alergija na kikiriki opisuje se kao najčešća alergijska reakcija na hranu. Najčešće se pojavljuje već u mladoj dobi i sama alergija može varirati prema svojoj jakosti, što znači da može biti samo iritantna ili može biti opasna po život. Zašto dolazi do alergijske reakcije na kikiriki? Kikiriki kao takav je veoma čest alergen i on može uzrokovati veoma opasne alergijske reakcije. Osobe koje pate od navedene alergije zapravo su alergične na većinu orašastih plodova.
Ne zna se točan uzrok nastanka navedene preosjetljivosti, no sumnja se da je riječ o nasljednom genu. Medicinska istraživanja pokazuju da rano uvođenje kikirikija u svakodnevnu prehranu (12. mjesec života) smanjuje rizik od razvoja kasnije alergije. Ukoliko osoba ima alergiju na orašaste plodove, tada veoma vjerojatno ima i alergiju na kikiriki. Alergija na kikiriki danas pripada u najčešće alergije vezane za hranu, i ona se kao takva može držati pod kontrolom, no pravih lijekova za liječenje nema.
Kako se prepoznaje alergija na kikiriki?
Sama alergija na kikiriki pojavit će se unutar nekoliko minuta nakon što je osoba pojela kikiriki. Simptomi po obliku mogu biti blaži ili teži. Alergija na kikiriki može se prepoznati po: Kožnim reakcijama – Pojavljuje se osip na koži, nastaje crvenilo, moguće su otekline. Usta i grlo postaju nadraženi, pojavljuju se svrbež i trnci. Probavni problemi – Dolazi do proljeva, grčeva u trbuhu, mučnine i povraćanja. Ostali simptomi uključuju stezanje u grlu, kratkoću daha, otežano disanje, hunjavicu. Nažalost, alergijske reakcije na kikiriki najčešći su uzrok anafilaksije koja je izazvana hranom.
Simptomi anafilaksije prepoznaju se po: Suženju dišnih puteva, oticanju grla i otežanom disanju, teškom padu krvnog tlaka, ubrzanom pulsu, vrtoglavici i slabosti, nesvjestici. Što napraviti ako sumnjate na navedenu alergiju? Ako u obitelji postoji osoba koja je alergična na kikiriki, tada bi valjalo napraviti takozvano dokazivanje osjetljivosti. Ovo dokazivanje se sastoji od: Povijesti bolesti (osobne i obiteljske), fizičkog pregleda, testova za utvrđivanje osjetljivosti na određene alergene.
Da li se alergija na kikiriki može liječiti?
Nažalost, dan danas ne postoji lijek koji bi izliječio alergiju na kikiriki, premda je desenzitizacija veoma obećavajuća. Desenzitizacija će uključivati povremeno korištenje i postepeno povećanje doze ekstrakta kikirikija ili brašna od kikirikija. Kod ostalih alergija na hranu najčešće je potrebno izbjegavati samu namirnicu koja uzrokuje alergiju, no ponekad je navedeno veoma teško. Kikiriki je sastojak koji se nalazi u velikom broju namirnica, i teško da ćete uvijek uspješno izbjeći kontakt s njime. Alergija na kikiriki može se tretirati na sljedeće načine:
Manje alergijske reakcije – liječe se antihistaminicima kako bi se ublažili početni i lakši simptomi. Lijek se uzima nakon slučajnog izlaganja kikirikiju kako se svrbež i osip ne bi raširili. Međutim, ovi lijekovi nisu dovoljno dobri kako bi liječili teže oblike reakcija. Teže alergijske reakcije – Ovdje je potrebno koristiti injekciju adrenalina i tražiti hitnu medicinsku pomoć. Osobe koje imaju teže alergijske reakcije uz sebe uvijek moraju imati autoinjektor adrenalina.
Koje namirnice bi trebali izbjegavati ako postoji alergija na kikiriki? Pekarske proizvode poput kolača i peciva, sladolede i smrznute deserte, energetska pića, žitarice i granole, marcipan, pšenični kruh. Protein kikirikija može se pronaći i u nugatu, preljevima za salatu, čokoladnim bombonima, maslacu od orašastih plodova bez kikirikija, raznim jelima, hrani za kućne ljubimce. Ako jedete u restoranu ili vani, obavezno se raspitajte da li u jelu postoje tragovi kikirikija.
Tagovi:
#Alergija #kikiriki #simptomi #liječenje #popis #izvora
Izvorni članak