Lifestyle

Alergija na nikal – uzroci, simptomi i liječenje

Zašto nastaje alergija na nikal?

Alergija na nikal se opisuje kao najčešći uzrok alergijskog kontaktnog dermatitisa. Ova alergija prepoznatljiva je prema svrbežu koji nastaje kada koža dođe u doticaj s bezopasnom tvari. Ova alergija najčešće je povezana s reakcijom koja se javlja kada se nosi određeni nakit. No, nikal kao takav možemo pronaći u drugim predmetima s kojima smo svakodnevno u kontaktu – novcu, patentnim zatvaračima, mobitelima, okvirima naočala.

Alergija na nikal može se pojaviti u bilo kojoj dobi i obično se javlja onda kada se dugo nosi određeni predmet koji u sebi sadrži nikal. Upravo radi navedenog, preporučuje se da sa sebe svakodnevno skidate nakit i da redovito perete područje gdje se ono nosilo. Često ljudi misle kako su alergični na zlato ili srebro ili drugi metal, no to je prava rijetkost. Nakit može u određenom postotku sadržavati nikal, i alergijska reakcija se pojavljuje upravo radi tog malenog postotka. Ako postoji sumnja na alergiju, tada je poželjno odraditi testiranje kako bi se uvidjelo o čemu je riječ.

Kako se prepoznaje alergija na nikal?

Ako postoji alergija na nikal, alergijska reakcija ili kontaktni dermatitis obično će nastupiti u vremenu od 12 do 48 sati nakon samog izlaganja. Reakcija na koži može biti vidljiva i do četiri tjedna. Ono što je potrebno naglasiti je kako se kontaktni dermatitis pojavljuje samo na području gdje je nastupio kontakt s niklom, no može se pojaviti i negdje drugdje na tijelu. Simptomi alergije mogu se prepoznati po: Osipu, svrbežu, crvenilu ili promjeni boje kože, suhim mrljama na koži koje podsjećaju na opekotine, plikovi i curenje tekućine u težim oblicima alergije.

Alergija na nikal nastaje radi nošenja nakita, no ona nastaje onda kada imunološki sustav reagira kako bi zaštitio organizam od bakterija, virusa te opasnih tvari. Kod nikala, tijelo pogrešno identificira nikal i dolazi do obrane. Kada tijelo razvije takvu reakciju na neki alergen, tada imunološki sustav postaje preosjetljiv i dolazi do alergijske reakcije. Osjetljivost se može pojaviti nakon kratkotrajne ili dugotrajne izloženosti. Uzrok alergijske reakcije na nikal nije ustanovljen, no vjeruje se kako može biti djelomično naslijeđena.

Da li se alergija na nikal može liječiti?

Samo liječenje alergije na nikal je simptomatsko, što znači da se ne može u potpunosti izliječiti, već je u fokusu tretiranje simptoma. Liječenje tkao može uključivati kortikosteroide, nesteroidne kreme, oralne kortikosteroide ili oralne antihistaminike. Kako bi se ublažili gore navedeni simptomi potrebno je koristiti umirujuće losione koji će olakšati svrbež i hidratizirati kožu. Poželjno je da se napravi liječnički pregled kako bi se ustanovilo kako je najbolje tretirati ovu alergiju.

Ako vam je ustanovljena alergija na nikal, tada je poželjno da učinite i sljedeće: Izbjegavajte nošenje nakita koji sadrži nikal, imajte minimalni dodir s kovanicama, nemojte koristiti remenje s kopčama, izbjegavajte lonce koji sadrže nikal, nemojte jesti hranu iz konzerve, nemojte stavljati plombe s niklom. Ukoliko alergija na nikal i izbije, tada je potrebno izbjegavati korištenje jačih gelova za tuširanje i pokušati se samo otuširati u mlakoj vodi. Poželjno je općenito da nakit ne nosite uvijek, i da sve dodatke sa sebe redovito skidate, osobito za vrijeme ljetnih mjeseci i znojenja.

Tagovi:

#Alergija #nikal #uzroci #simptomi #liječenje
Izvorni članak