Šta uraditi ukoliko beba ne podrigne nakon jela?
Šta uraditi ukoliko beba ne podrigne nakon jela? To može dovesti do nemira i nadutosti, što često rezultira povraćanjem hrane. Podrigivanje je veoma važno za bebu jer joj pomaže da oslobodi zrak koji se zadržao u probavnom sistemu. Nekim bebama ne podriguje ni prilikom ni nakon hranjenja. Bebe koje se doje obično manje podriguju u poređenju sa bebama koje se hrane iz bočice. Bebe koje imaju intoleranciju na laktozu ili alergiju na adaptirano mlijeko mogu proizvoditi višak gasova. Također, hrana koju konzumiraju dojilje može uzrokovati gasove kod dojenih beba. Zbog toga je bitno omogućiti bebi da podrigne, jer to pomaže da se oslobode gasovi iz probavnog sistema kroz usta. Šta uraditi ukoliko beba ne podrigne se? Ukoliko vaša beba ne podrigne, možete isprobati nekoliko metoda. Prilikom prvog metoda podrigivanja, držite bebu uspravno i pokušajte je podrignuti narednih nekoliko minuta. Izbjegavajte staviti bebu na leđa odmah nakon hranjenja, jer postoji veća šansa da bi se zagrcnula ili da bi aspirirala mlijeko u slučaju da podrigne i povrati malo mlijeka. Umjesto toga, držite bebu u desnom bočnom položaju oko pet minuta nakon hranjenja.
Šta uraditi ukoliko beba ne podrigne se?
Šta uraditi ukoliko beba ne podrigne nakon jela? Pokušajte nježno masirati bebin stomak kružnim pokretima kako bi se oslobodili gasovi u stomaku. Masažu možete probati da uradite kada beba nije jela, ali pokazuje znakove nemira, što ukazuje na gasove. Ukoliko prethodne dvije metode ne daju rezultata i pitate se šta uraditi ukoliko beba ne podrigne se, stavite bebu na svoje rame u uspravnom položaju kako bi se mogao izbaciti zrak iz stomaka. Od svih tri metode, ovo je najefikasniji način za podrignuti bebu. Podrigivanje traje nekoliko minuta, a bebe su mnogo mirnije nakon toga. Menjajte položaje za podrigivanje kako biste pronašli onaj koji najbolje odgovara vašoj bebi. Posmatrajte kako se vaša beba osjeća nakon jednog podrigivanja. Ukoliko se čini da je ugodno, možda je jedno podrigivanje dovoljno. Međutim, ukoliko beba pokazuje znakove nelagode nakon hranjenja i podrigivanja, pokušajte da je podrignete još nekoliko puta. Većina beba preraste potrebu za čestim podrigivanjem kada počnu jesti čvrstu hranu.
Šta uraditi ukoliko beba ne podrigne se uopće?
Šta uraditi ukoliko beba ne podrigne se? Beba će se osjećati nemirno i može početi plakati. Zato je bitno da je potapšate po leđima kako bi oslobodila zadržane gasove iz stomaka. Ukoliko je beba i dalje nemirna čak i nakon podrigivanja, obratite se ljekaru. Simptomi gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) mogu ličiti na nadutost. Ukoliko beba ima tvrdu stolicu, mnogo plače ili povraća nakon jela, potražite medicinsku pomoć. Šta uraditi ukoliko beba ne podrigne tokom ili nakon jela? Roditelji često moraju eksperimentisati sa različitim tehnikama kako bi pronašli onu koja najbolje odgovara njihovoj bebi. Da biste bebu podrignuli, držite je u sjedećem položaju na svom krilu, podržavajući joj glavu i vrat dok lagano tapkate ili trljate po leđima. Kod druge tehnike, stavite bebu licem prema dole na svoje krilo, podržavajući joj glavu tako da bude malo viša od ostatka tijela, i nježno masirajte leđa. Pokušajte nježno tapkati leđa bebe kružnim pokretima, jer tako možete joj pomoći da oslobodi zarobljeni zrak.
Tagovi:
Izvor: ( www.arz.hr / Adresarsporta.rs )