Beri-Beri bolest – uzrok
Beri-Beri bolest je rijetka, ali ozbiljna bolest koja se javlja kao posljedica nedostatka vitamina B1 ili tiamina u organizmu. Vitamin B1 je ključan za pravilno funkcioniranje živaca, mišića i srca. Nedostatak ovog vitamina može imati različite uzroke, uključujući neadekvatnu prehranu, alkoholizam, ili bolesti koje ometaju apsorpciju hranjivih tvari u crijevima. Postoje dva glavna oblika Beri-Beri bolesti, a to su atrofični i edematozni. Atrofični Beri-Beri bolest karakterizira gubitak osjeta u ekstremitetima, slabost mišića, gubitak refleksa i problema s hodanjem. Edematozni Beri-Beri uzrokuje oticanje tijela zbog zadržavanja tekućine, srčane probleme kao što su zatajenje srca i brzi puls, te problema s disanjem. Dijagnoza se obično postavlja na temelju simptoma, medicinske povijesti i laboratorijskih testova koji mogu pokazati smanjenje razine vitamina B1 u krvi. Liječenje uključuje nadomjesnu terapiju tiaminom putem oralnih ili intravenoznih suplemenata, što obično dovodi do brzog poboljšanja simptoma. Kako bi se izbjegla razvoje Beri-Beri bolesti, bitno je redovno konzumirati hranu bogatom vitaminom B1 poput cjelovitih žitarica, orašastih plodova, sjemenki, mahunarki, mesa i mliječnih proizvoda. Također je važno izbjegavati konzumaciju alkohola u pretjeranim količinama, jer alkohol može smanjiti apsorpciju vitamina B1 u tijelu.
Beri-Beri bolest – simptomi
Simptomi za Beri-Beri bolest variraju ovisno o obliku bolesti. Kod atrofične bolesti, simptomi su najčešće slabost mišića, gubitak osjeta u ekstremitetima, gubitak refleksa, problemi s hodanjem, bol u mišićima te poteškoće s gutanjem. Za edematozni Beri-Beri bolest, najčešći su simptomi oticanje tijela (edem), posebno u nogama i gležnjevima, srčani problemi poput zatajenja srca i brzog pulsa, problemi s disanjem, umor i slabost te osjećaj trnce ili utrnulosti u rukama i nogama. Ovi simptomi mogu varirati od osobe do osobe, te se mogu drugačije izraziti kod svake osobe, a ozbiljnost bolesti može varirati ovisno o stupnju nedostatka vitamina B1 i trajanju ove bolesti. Ako primijetite bilo koje od ovih gore navedenih simptoma Beri-Beri bolesti, važno je što prije potražiti medicinsku pomoć kako bi se postavila pravilna dijagnoza i započela odgovarajuća terapija liječenje. Ujedno, ako vam se simptomi naglo pogoršaju, bitno je što prije potražiti medicinsku pomoć kako bi se izbjegle moguće posljedice.
Beri-beri bolest – liječenje
Beri-Beri bolest se obično liječi nadomjesnom terapijom tiaminom, koji je oblik vitamina B1. Liječenje se može provoditi putem oralnih ili intravenoznih suplemenata tiamina, ovisno o ozbiljnosti simptoma i potrebi za brzim povećanjem razine vitamina B1 u tijelu. Ako je osoba u teškom stanju ili ima edematoznu Beri-Beri bolest s komplikacijama poput zatajenja srca, može biti potrebna intravenozna terapija tiaminom kako bi se brzo nadomjestile nedostajuće razine vitamina. Uz nadomjesnu terapiju tiaminom, važno je i promijeniti prehrambene navike kako bi se osiguralo da osoba redovito unosi dovoljno vitamina B1 putem hrane. To uključuje konzumaciju namirnica bogatih vitaminom B1 poput cjelovitih žitarica, orašastih plodova, sjemenki, mahunarki, mesa i mliječnih proizvoda. Liječenje dovodi do brzog poboljšanja simptoma, ali je važno redovito pratiti stanje pacijenta i osigurati da se terapija održava kako bi se spriječio povratak simptoma. Kako bi se izbjegao razvoj Beri-Beri bolesti, bitno je paziti na redovan unos vitamina B1 kroz prehranu ili dodatke prehrani.
Tagovi:
#Beriberi #bolest #uzroci #simptomi #liječenje
Izvorni članak