Lifestyle

Što je živčana stanica – AdresarSporta.rs

Živčana stanica – uloga

Živčana stanica, odnosno neuron je osnovna funkcionalna jedinica živčanog sustava. Živčana stanica je stanica koja prima, obrađuje i prenosi informacije u obliku električnih i kemijskih signala. Živčane stanice su specijalizirane stanice sposobne za brzu i preciznu komunikaciju s drugim živčanim stanicama, stanicama u tijelu i mišićima. Neuron ima ključnu ulogu u funkcioniranju živčanog sustava. Komunikacija između živčanih stanica omogućuje normalno funkcioniranje živčanog sustava i kontrolira sve procese u tijelu, što uključuje osjet, emocije, misli i kretanje.

Uloga živčane stanice su:

Primanje signala – dendriti primaju signale od drugih neurona i stanica u tijelu

Integracija signala – tijelo neurona obrađuje signale i integrira ih u jedan električni impuls

Prijenos signala – akson prenosi električni impuls preko sinapse na druge živčane stanice ili ciljne stanice

Održavanje strukture i funkcije živčanog sustava – neuron sudjeluje u procesima rasta i održavanja strukture i funkcije živčanog sustava tokom cijelog života

Stvaranje sjećanja – neuroni su odgovorni za stvaranje, pohranjivanje i prizivanje sjećanja

Živčana stanica – građa

Živčana stanica ima složenu građu koja omogućava primanje, integriranje i prijenos informacija u živčanom sustavu. Živčana stanica se sastoji od 3 glavna dijela, a to su tijelo stanice odnosno soma, dendrita i aksona.

Tijelo stanice odnosno soma je okrugli dio neurona koji u sebi sadrži jezgru i druge organele, što uključuje mitohondrije, ribosome i Golgijev aparat. Tijelo stanice kontrolira stanični metabolizam i sintezu proteina koju su potrebni za funkcioniranje neurona.

Dendriti su kraći i razgranati nastavci stanice, a zaduženi su za primanje signala od drugih stanica. Na površini dendrita se nalaze receptori koji mogu prepoznati neurotransmitere, odnosno kemikalije koje prenose signale između neurona, i druge kemikalije koje se nadovezuju na receptore i pokreću stvaranje električnog impulsa u tijelo stanice.

Akson je jednostruki i dugi nastavak neurona koji prenosi signale do drugih stanica. Na kraju se aksona nalazi presinaptički završetak, a to je mjesto gdje se neurotransmiteri otpuštaju iz neurona i prenesu signal na druge stanice. Akson je obložen s mijelinskom ovojnicom, a to služi kao izolator i omogućava brzi prijenos signala kroz živčani sustav.

Živčana stanica – vrste

Postoje tri glavne vrste živčanih stanica, a svaka se razlikuje prema svojoj funkciji i položaju u živčanom sustavu.

Senzorna živčana stanica – ovaj neuron prima senzorne informacije iz okoline ili unutar tijela i prenesu ih dalje do središnjeg živčanog sustava. Primjerice, senzorni neuron u koži prenosi informacije o dodiru, boli ili temperaturi do leđne moždine i mozga.

Interneuroni – ovi neuroni povezuju senzorne neurone s motoričkim neuronima i drugim interneuronima u središnjem živčanom sustavu. Oni su uključeni u proces integracije i i obrade senzorne informacije te odlućuju o odgovarajužim motoričkim reakcijama. Ujedno, njih najviše ima u središnjem živčanom sustavu.

Motorička živčana stanica – ovaj neuron prenosi signale iz središnjeg živčanog sustava do mišića u drugih električkih stanica i pokreću motoričke reakcije. Primjerice, motorički neuron u leđnoj moždini prenosi signale do mišića ruku kako bi mogla izvršiti odgovarajući pokret.

Osim ovih tri glavnih vrsta neurona, postoje i druge vrste, poput asocijativnog neurona koji povezuje senzorne i motoričke neurone, neurone unutar autonomnog živčanog sustava koji kontrolira funkcije tijela poput disanja i srčanog ritma, i neuroni u drugim dijelovima tijela poput srčanog mišića i probavnog sustava.

Tagovi:

#Što #živčana #stanica #AdresarSporta.rs
Izvorni članak

Komentariši