Lifestyle

Alergijska astma – simptomi i liječenje

Polivicu populacije oboljelih od astme muči alergijska astma

Ako se osoba liječi od astme i već ima neku vrstu alergije koju liječi bilo da se radi o alergiji na neku hranu ili neke druge alergene, potrebno je napraviti dodatne alergijske testove ili ih samo ponoviti sa širim popisom alergena, jer polovicu populacije oboljelih od astme muči alergijska astma. Kako se ove dvije vrste astme ne razlikuju puno po simptomima, alergijska se može lako previdjeti, a lakše ju je prevenirati ako znate kojih alergena se morate čuvati.

Obična astma i alergijska astma nisu jedine, postoji i treća vrsta astme koja se naziva eozinofilna astma koja pokazuje povećanu prisutnost posebnih bijelih krvnih zrnaca (eozinofila) u dišnim putevima. Okidači za astmu mogu biti virusne infekcije, tjelovježba, hladan, suh ili vlažan zrak, uzbuđenje (emocionalna ili “živčana” astma), žgaravica, GERB, pušenje, neke namirnice, vino (sulfiti), KOPB, a kod alergijske astme su okidači uvijek sezonski ili cjelogodošnji alergene. Obzirom da pravog lijeka nema jako je važna ispravna dijagnostika jer se alergenima ipak možemo ukloniti.

Alergijska astma se dijagnosticira standardnim i alergijskim testovima

Ako vas muči kašalj, naročito noću, teško dišete, imate stezanje u grudima, curi vam nos, suze oči, kišete, peku vas i svrbe oči, boli vas grlo, zviždi vam ili svira u prsima, vaš liječnik će prvo provjeriti funkcije vaših pluća. Alergijska astma se dijagnosticira standardnim i alergijskim testovima, napravit ćete spirometriju i bronhodilatacijske testove, bronhoskopiju, izmjerit će vam protok zraka i na kraju i alergijske testove koji će vam pomoći izbjegavati okidače astme i alergene.

Ako je alergijska astma izazvana cjelogodišnjim elergenima (prašina, plijesni, dlake ili perje kućnih ljubimaca) primarna prevencija su pojačane higijenske mjere i možda ćete se morati odreći kućnih ljubimaca. Ako su uzroci sezonski alergeni (peludi cvijeća, drveća, trava i korova), morat ćete smanjiti svoje boravke u prirodi, u težim slučajevima se preporučuje promjena klime, terapiju započeti barem tri tjedna prije cvjetanja i uzimati je sve do završetka cvjetanja. Lijekove uzimate isključivo po preporuci liječnika, a tu su uključene i pumpice za brzu pomoć.

Alergijska astma i vrste lijekova za liječenje

Znamo da lijekova za astmu nema, postoje samo lijekovi koji olakšavaju stanje. Alergijska astma i vrste lijekova za liječenje ovise o jačini napadaja astme. Naime, postoje dvije vrste lijekova oni sa brzim djelovanjem za smirivanje akutnog napadaja alergijske astme (adrenergički agonisti, metilksantini, antiholinergici) i lijekovi za dugotrajno korištenje radi kontrole bolesti (glukokortikoidi, inhibitori leukotriena, antagonisti leukotrienskih receptora, stabilizatori membrane mastocita). No, za liječenje alergijske astme se najčešće koriste inhalacijski kortikosteroidi za olakšavanje simptoma bolesti.

Ako se alergijska astma pogorša bilo zbog nepravilnog liječenja ili pada imuniteta, može se primijeniti i imunoterapija ili hiposenzibilizacija. Ova alergijska stanja se mogu javiti i u vrlo ranoj dječjoj dobi, ali i u bilo kojoj životnoj dobi. Samopomoć uključuje pojačanu higijenu osobnu i higijenu životnog prostora, prepoznavanje alergena i izbjegavanje istih, prepoznavanje doba godine koje je za bolesnika najteže i preventivna terapija prije toga. Pomaže prehrana namirnicama koje sadrže magnezij, vitamine C i E i tablete češnjaka, ljekovite biljke za iskašljavanje sluzi.

Tagovi:

#Alergijska #astma #simptomi #liječenje
Izvorni članak