Što je anhedonija i zašto nastaje?
Anhedonija se opisuje kao psihički poremećaj koji je karakterističan prema osjećaju potpune odsutnosti zadovoljstva u određenim aktivnostima koje će ga pružati. Često se predstavlja kao glavni simptom depresije i isto tako ukazuje na ostale mentalne poremećaje. Ovo stanje stvara potpunu nesposobnost osobe da uživa u aktivnostima koje su same po sebi inače ugodne – putovanja, slobodne aktivnosti, druženje s prijateljima, šetnje u prirodi, uživanje u hrani, seksualni odnos.
Zamislite si da ste osvojili jackpot ili putovanje za dvije osobe. Vi kao pojedinac i osoba do vas bi skakali od sreće, no takva reakcija ne postoji kod osoba koje pate od anhedonije. I dok se anhedonija opisuje kao srž depresije, ona i dalje nije toliko zastupljena u današnjem svijetu kao depresija. Postoje razni tipovi anhedonije: Socijalna – odnosi se na potpunu nezainteresiranost za interakciju s drugim ljudima, ne postoji osjećaj zadovoljstva u druženju. Fizička – odnosi se na nemogućnost osjećaja zadovoljstva od strane osjetila. Osoba ne uživa u okusu jela, dodiru, seksualnom odnosu.
Što uzrokuje ovo stanje? Uzroci anhedonije mogu biti razni. Ovo stanje se pojavljuje kod osoba u dobi od 35 do 40 godina, i to kod osoba koje imaju zacrtane ciljeve, najčešće poslovne. Ove osobe će često ganjati uspjeh i bogatstvo i kada se ostvari za rezultat osoba može ostati prazna i ne zna što bi dalje. Vjeruje se kako je ovo stanje modernog svijeta, jer često se nabijaju razni nedostižni ciljevi i ljudi često žive poput robota. Ako osoba konstantno trči za ciljevima i ne stane, tada je živčani slom neizbježan.
Kako se prepoznaje anhedonija?
Navedeno stanje se najčešće povezuje s nezadovoljstvom koje može nastati radi mnoštvo razloga. Najčešći uzroci anhedonije su: Dugotrajnije zanemarivanje vlastitih potreba ili želja, previše svakodnevnih obveza, osjećaj odvojenosti, negativna iskustva s drugim ljudima, pretjerano uživanje u alkoholu, zloupotreba droga ili pojedinih lijekova. Tko pripada u rizičnu skupinu? Osobe koje mogu razviti anhedoniju su: Osobe koje su imate traumatski ili stresni događaj, osobe koje su bile zlostavljane na psihički ili fizički način, osobe koje su zanemarene, osobe koje pate od pojedinih bolesti, osobe koje pate od poremećaja hrane.
Kako se prepoznaje anhedonija? Simptomi postaju vidljivi tek nakon nekog vremena i oni se često pokazuju onda kada se osoba nađe u kutu. Najčešći simptomi su: Nezainteresiranost za okolinu i bližnje, bezvoljnost za aktivnosti, loše raspoloženje, nesposobnost koncentracije i održavanje ciljeva, ravnodušnost, povlačenje u sebe, negativnost prema sebi i drugima, odbijanje bliskosti, pokazivanje lažnih emocija. Anhedonija često dovodi do drugih mentalnih poremećaja ili depresije, što često otežava daljnje liječenje.
Da li se anhedonija može liječiti?
Ako osoba na vrijeme reagira na gore navedene simptome, tada se anhedonija može uspješno liječiti. Liječenje će se primarno temeljiti na vrsti anhedonije, kao i na vremenu prisutnosti kod osobe. Liječenje najčešće uključuje opću potporu psihoterapije i korištenje lijekova poput antidepresiva. Ukoliko sama anhedonija preraste u depresiju, tada osoba često ide na hospitalizaciju radi mogućih samoubilačkih misli i tjelesnog propadanja. Tijekom cijelog procesa liječenja poželjno je da osoba ima punu podršku svojih prijatelja i obitelji. Da li se ovo stanje može izbjeći? Ovaj mentalni poremećaj može se pojaviti kod svake osobe, bez obzira na to da li je prije bila u potpunosti zdrava ili ne.
Korisni savjeti su sljedeći: Ako znate da ste previše zaposleni i da ste si uskratili vrijeme za sebe, tada učinite nešto što vas veseli. Stanite i pogledajte malene stvari oko sebe koje vas svakodnevno vesele. S vremena na vrijeme se zapitajte kako se osjećate i što želite od sebe. Prestanite uzimati na sebe više obveza nego možete podnijeti i ostavite si vremena za uživanje i odmaranje. Brinite se primarno o svojim osjećajima te željama i nemojte ispunjavati tuđa očekivanja. Budite čvrsti u svojim odlukama i nemojte dozvoliti da vas druge osobe ili situacije sputavaju. Živite svoji život s punim plućima.
Tagovi:
#Anhedonija #uzroci #simptomi #liječenje
Izvorni članak