Lifestyle

Kako herpes izgleda na tijelu

Herpes može zahvatiti bilo koje dijelo tijela

Postoji osam različitih tipova herpesa, pri čemu je najčešći oralni herpes simplex koji se javlja u obliku bolnih mjehurića na usnama, a isti tip se može pojaviti i na genitalijama kao genitalni herpes. Najteži oblik je herpes zoster koji se može javiti na različitim dijelovima tijela. Bitno je napomenuti da je virusna infekcija herpes na tijelu i da je zarazan u akutnoj fazi. Obično obolijevaju osobe koje su prethodno imale vodene kozice, dok je rizik od zaraze prisutan kod onih koji nisu preboljeli ovu bolest.

Nakon što se prebole vodene kozice, herpes na tijelu nastaje kao aktivacija neaktivnog virusa uzrokovanog vodenim kozicama koji ostaje u tijelu i aktivira se padom imuniteta, stresom ili fizičkim/psihičkim iscrpljenosti, često nakon dugotrajnih bolesti poput karcinoma. Djeca rijetko obolijevaju od ovog oblika herpesa. Dok se herpes simplex brzo zacjeljuje, liječenje herpesa zostera može potrajati tjednima ili čak mjesecima. Infekcija oka i okoloočnog područja je opasna, dok genitalni herpes zahtijeva liječenje oba partnera budući da se smatra spolno prenosivom bolešću.

Prevencija herpesa na tijelu putem cijepljenja

S obzirom da većina osoba koje su preboljele vodene kozice ima veći rizik od razvoja nekog oblika herpesa kasnije u životu, posebno između 50 – 70 godina, razvijeno je cjepivo za prevenciju. Cijepljenje protiv vodenih kozica je jedini način prevencije herpesa na tijelu. Cjepivo se primjenjuje kod djece starije od 12 mjeseci, pri čemu većina cijepljene djece ne oboli od vodenih kozica ili dobije blaži oblik iste.

Budući da je neaktivni virus vodenih kozica prisutan u živčanom tkivu, aktivacija herpesa na tijelu može se dogoditi bez jasnog uzroka, što može rezultirati zahvaćanjem unutarnjih organa poput pluća, jetre ili mozga kod osoba s oslabljenim imunitetom. Simptomi poput povišene temperature, glavobolje, mučnine i bolnih mjehurića koji pucaju i cure ukazuju na herpes, a formiranje kraste je znak zacjeljivanja mada mjesto infekcije može i dalje biti bolno i svrbiti.

Liječenje herpesa na tijelu je ključno

Herpes obično počinje bolom prije nego što se pojave mjehurići, često nakon dva dana, iako se može javiti i samo bol bez vidljivih simptoma na koži. Herpes na tijelu treba liječiti na vrijeme antivirusnim lijekovima, dodacima vitamina B, analgeticima, paracetamolom, lokalnim antivirusnim kremama kako bi se spriječilo širenje infekcije. U slučaju da se herpes pojavi na gornjoj usnici, može se proširiti prema oku ili mozgu, što može zahtijevati primjenu antibiotika.

Lokalno se herpes na tijelu tretira poboljšanom higijenom, fiziološkim oblozima, antiseptičkim sprejevima te antivirusnim kremama ili antibiotskim mastima po preporuci liječnika. Ako se herpes pojavi u oku, liječenje će provoditi oftalmolog, a genitalni herpes liječi se kod ginekologa. Teži oblici herpesa mogu zahtijevati hospitalizaciju. Od prirodnih terapija se preporučuje uporaba hidrolata od kadulje, kupke od zobi, primjena sode bikarbone ili zdrobljenog aspirina na zahvaćeno područje, dok je primijećeno da kalodont može ubrzati sušenje mjehurića od herpesa na usni.

Tagovi:

Izvor: ( www.arz.hr / Adresarsporta.rs )