Lifestyle

Kako se inhalirati kod kuće

Kada se preporučuje inhaliranje

Bolesti dišnog sustava danas su česte, osobito u jesen i zimi zbog pada vanjske temperature. Također, oni koji žive u velikim urbanim područjima mogu patiti od onečišćenja zraka uzrokovanog dimom i prašinom, zbog čega je česta pojava bolesti. Posljedica akutnih ili kroničnih bolesti, kao što su bronhitis, upala pluća, sinusitis, alergijski rinitis, je upala koja zahvaća dišne puteve. Javlja se kod osoba koje pripadaju rizičnim skupinama, a to su djeca i starije osobe. Inhaliranje je dobro poznata metoda liječenja respiratornih infekcija. Smatra se jednim od najboljih u liječenju i prevenciji bolesti dišnog sustava. Inhaliranje služi za odčepljenje dišnih putova, čime otopina brže dolazi do bronha i time poboljšava disanje. Procesom inhalacije ublažavaju se neugodni simptomi: začepljenost nosa, otežano disanje, kihanje, kašalj, curenje nosa, što pruža osjećaj olakšanja. Korištenjem inhalatora učinkovito se čiste dišni putovi i poboljšava disanje, a simptomi bolesti se ublažavaju. Većina inhalatora je prijenosna i jednostavna za korištenje, što omogućuje inhalaciju kod kuće prema individualnim potrebama.

Koje dobrobiti nudi inhaliranje?

U doba godine kada su alergije i problemi dišnog sustava sve češći, različiti načini inhaliranja odlični su saveznici u ublažavanju tegoba i oporavku od respiratornih problema. U kojim slučajevima se preporučuje inhaliranje? Prema riječima stručnjaka, postupak inhalacije preporučuje se u liječenju prehlade, gripe i infekcija dišnog sustava. Kako je postupak jednostavan i praktičan, mnoge tegobe dišnog sustava mogu se brzo ublažiti, ovisno o vrsti inhalatora i njegovom intenzitetu. Uz strogo pridržavanje medicinskih preporuka, inhaliranje mogu koristiti svi, uključujući malu djecu, odrasle, starije osobe i osobe s kroničnim bolestima. Poznato je da starenje pogoduje nakupljanju sekreta, zbog čega se sluz zgušnjava i teže izbacuje. Ponekad je dovoljan samo jedan tretman za bolje disanje. Prednosti inhaliranja su mnoge, uključujući čišćenje nosnog sekreta i smanjenje nedostatka zraka. Koristi se i za liječenje drugih bolesti koje pojačavaju izlučivanje sekreta. Udisanje se obično provodi fiziološkom otopinom. Na ovaj način ublažavaju se sljedeći simptomi: iritacija dišnih puteva, kašalj, začepljenost nosa, otežano disanje. No kada je upalno stanje jače, primjerice kod teške prehlade, gripe, astme, bronhitisa ili upale pluća, potrebna je kombinacija lijekova koju će odrediti liječnik.

Inhaliranje kod kuće

Mnogo je dvojbi o tome kako provesti postupak inhalacije kod kuće. Imajući to na umu, nekoliko savjeta učinit će ovaj proces manje stresnim. Inhaliranje kod kuće dio je rutine mnogih obitelji. Odabir kvalitetnog inhalatora prvi je korak do postizanja dobrih rezultata. Prije rukovanja inhalatorom i fiziološkom otopinom ili drugom medicinskom otopinom temeljito operite ruke. Ako samo udišete fiziološku otopinu, ne treba vam recept. Stavite otopinu u spremnik inhalatora. Uključite inhalator, čvrsto pričvrstite masku oko usta i nosa. Izdahnite i udišite kroz usta duboko i polako. Odaberite mirno mjesto u domu gdje ćete inhalirati. Ovo je jednostavan postupak, ali mora se izvesti ispravno kako bi rezultat bio učinkovit. Stoga izbjegavajte korištenje mobilnog telefona, gledanje televizije ili razgovor jer to može ometati proces inhalacije. Pridržavajte se vremena inhalacije. Udisanje obično traje od pet do petnaest minuta. Zapamtite da svaka osoba ima individualne potrebe za inhalacijom. Zauzmite pravilan položaj, nemojte sjediti sa strane ili predaleko. Učinci inhalacije su brži zbog izravnog ulaska otopine u respiratorni trakt, što omogućuje učinkovitije djelovanje u smislu smanjenja simptoma. Ako vas zbog dima, prašine i čestica čađe u zraku muči suho grlo, inhaliranje će biti izvrsna preventivna mjera jer će smanjiti i spriječiti nakupljanje sluzi.

Tagovi:

#Kako #inhalirati #kod #kuće
Izvorni članak