Što je Levemir i za što se koristi?
Levemir se opisuje kao moderni inzulin (ili inzulinski analog) koji ima dugotrajno djelovanje. Moderniji inzulinski pripravci poboljšat će verziju prirodnog/humanog inzulina. Lijek će se koristiti za snižavanje povišene razine šećera u krvi. Primjenjuje se za liječenje odraslih, adolescenata i djece koja su starija od dvije godine života. Šećerna bolest je bolest kada tijelo ne proizvodi dovoljno prirodnog inzulina kako bi se kontrolirala razina šećera u krvi osobe.
Navedeni lijek se može primjenjivati u kombinaciji s ostalim tabletama za šećernu bolest, kao dodatak. Također se može primjenjivati uz ostale brzodjelujuće inzulinske pripravke koji se koriste uz obrok. Kako djeluje? Levemir ima dugo te ravnomjerno djelovanje na snižavanje povišene razine šećera u krvi. Djelovanje će nastupiti nakon 3 do 4 sata.
Lijek pokriva bazalnu potrebu za inzulinom i do 24 sata nakon primjene. Navedeni lijek se neće koristiti kod: Osoba koje imaju alergiju na detemir inzulin ili druge sastojke ovoga lijeka, osoba koje sumnjaju na hipoglikemiju. Budite posebno oprezni s lijekom: Ako znate da imate problema s jetrom ili bubrezima, ako imate pojačani tempo vježbanja, ako imate posebnu vrstu prehrane, ako putujete u drugu vremensku zonu, ako patite od niske razine albumina.
Levemir primjena i mjere opreza
Navedeni lijek će se koristiti za liječenje šećerne bolesti kod odraslih, adolescenata, djece starije od dvije godine života. Prije nego vam se propiše navedeni lijek liječnik mora biti upoznat s vašim zdravstvenim stanjem i mogućim terapijama. Kako se uzima Levemir? Navedeni inzulin će se primjenjivati prema uputama koje ste dobili od liječnika ili ljekarnika. Navedeni lijek se može koristiti u kombinaciji s tabletama za šećernu bolest, ili kao dodatak lijeku Liraglutid za liječenje šećerne bolesti tipa 2.
Koliko često se morate injicirati? Kada se lijek koristi kao kombinacija uz druge tablete za šećernu bolest ili kao dodatak – tada se uzima jednom dnevno. Lijek se treba primijeniti jednom dva puta dnevno, ovisno o samom bolesniku i njegovoj bolesti/terapiji. Injekcija se može primijeniti u bilo koje doba u danu, no ona se mora dat svaki dan u isto vrijeme. Kako i gdje se injicirati?
Levemir se injicira pod kožu (ne u venu ili mišić)! Kod svake injekcije potrebno je promijeniti mjesto injiciranja kako ne bi došlo do stvaranja kvržica ili utegnuća. Najbolja mjesta za primjenu su: Prednja strana bedra, abdomen, nadlaktica. Nakon primjene valja pratiti razinu šećera u krvi. Upute o pravilnom postupku injiciranja dostupne su na uputi o lijeku. Važno – Nikada nemojte na svoju ruku mijenjati doze kako ne bi došlo do komplikacija prilikom liječenja.
Levemir iskustva i liječenje
Osobe koje primjenjuju Levemir injekcije navode kako osjećaju poboljšanje. Stabilizacija šećera u krvi otklanja simptome poput: Žeđi, čestog mokrenja, gubitak težine, zamućen vid, umor, iscrpljenost, trnce, sporo zacjeljivanje rana. Iskustva liječenih se mogu razlikovati – ovisno o tome kako se lijek primjenjuje, i zdravstvenom stanju osobe. Koji su rizici povezani s korištenjem ovog lijeka? Moguće su nuspojave. Vrlo česta nuspojava je hipoglikemija, a česta nuspojave su reakcije na mjestu uboda igle (crvenilo, bol, upala, modrice, koprivnjača, oteklina i svrbež).
Nuspojave nestaju nakon nekoliko tjedana redovite primjene. U slučaju pojave alergije prekinite upotrebu lijeka i zatražite liječničku pomoć. Navedeni lijek se dobiva isključivo na liječnički recept. Cijena za otopinu za injekciju, napunjena brizgaljka, flexpen 5 x 3 ml (100 u/ml) iznosi 51,99€ uz doplatu 24,48€.
Kako će se čuvati Levemir? Ovaj lijek je potrebno držati podalje od djece. Prije otvaranja lijek će se čuvati u hladnjaku na temperaturi do maksimalno 8 stupnjeva. Za vrijeme korištenja lijek će se držati na sobnoj temperaturi do 6 tjedana. Uložak lijeka je potrebno čuvati u vanjskom pakiranju kada se ne koristi – radi naknadne zaštite od svjetlosti i topline. Ukoliko se lijek ne drži pod navedenim uvjetima on se može pokvariti.
Tagovi:
#Levemir #djelovanje #nuspojave #cijena #iskustva
Izvorni članak