Zanimljivo

Prednosti vežbanja na otvorenom: Šta vam je neophodno za trening u prirodi


Vežbanje na otvorenom ima brojne prednosti, a trenutna situacija i novi zahtevi u vezi sa zaštitom zdravlja značajno utiču na to da se ovakvi vidovi rekreacije dodatno popularizuju. U tekstu koji sledi pročitajte više o benefitima treninga u prirodi, načinima na koje ih možete praktikovati, faktorima koje bi trebalo da uzmete u obzir i opremi koja će doprineti njihovom kvalitetu.

Prednosti treninga na otvorenom

Redovna fizička aktivnost uz balansiranu ishranu predstavlja bazu za očuvanje dobrog fizičkog i psihičkog zdravlja i njeni doprinosi boljitku zdravstenog stanja su neopozivi i brojni. Ukoliko trening prenesete na otvoreno, značajno ćete produžiti listu njegovih povoljnih delovanja na organizam. Jasno je da svež vazduh koji udišemo u prirodi ima viši nivo kiseonika od gradskog, a pri tome izloženost suncu povećava proizvodnju vitamina D u telu. Vitamin D ima ključnu ulogu u održavanju zdravlja kostiju i dobrog imuniteta, a takođe značajno doprinosi i dobrom raspoloženju, balansirajući hormone. Dobrom raspoloženju takođe doprinosi i zelena boja koja nas u prirodi okružuje i povećava nivo seratonina. Budući da i fizička aktivnost sama po sebi reguliše nivo hormona sreće, očekujte da vežbanje na otvorenom uz dobru fizičku formu donese i osmeh na vaše lice i doprinese pozitivnom odnosu prema ostalim segmentima vašeg života.

prednosti vežbanja na otvorenom: šta vam je neophodno za trening u prirodi 

Adekvatna oprema

Trening na otvorenom zahteva da odabir odeće prilagodite godišnjem dobu, kao i dobu dana i u tome se značajno razlikuje u odnosu na trening u klimatizovanom i zatvorenom prostoru. Ova stavka međutim nije otežavajuća okolnost, budući da je sportska garderoba upravo krojena u cilju postizanja osećaja udobnosti, a širok izbor podrazumeva i prilagođavanje različitim vremenskim uslovima. Ne biste li doprineli kvalitetu treninga, u toku toplijih meseci obucite pamučni šorc i majicu, uz dodatak duksa ukoliko preferirate treninge u toku ranih jutarnjih ili kasnih večernjih časova. Zimi se prilagodite niskim temperaturama slojevitim odevanjem, sportskom jaknom i nezaobilaznom kapom. Izbor patika bi trebalo da bude prilagođen aktivnosti kojom se bavite. U tom smislu vam dosta pomažu proizvođači sportske obuće, koji segmentiraju patike spram specifičnih karakteristika koje zahtevaju različite vrste fizičke aktivnosti.

Plan vežbanja, rekviziti i lokacija

Kvalitetan trening zahteva detaljan plan koji bi trebalo da sastavite samostalno ili uz pomoć profesionalca, ali obavezno spram sopstvenih mogućnosti i određenog cilja. Kada je u pitanju proces vežbanja na otvorenom, on zahteva malo više planiranja, jer je potrebno biti kreativan kada su u pitanju rekviziti i uzeti u obzir više faktora kada je u pitanju lokacija. Kada načinite spisak potencijalnih rekvizita, te na primer odlučite da klupu koristite za trbušnjake i sklekove, a ivičnjak ili panj umesto stepera, razmotrite najbliže lokacije koje podrazumevaju sve ono što vam je potrebno za trening. Ukoliko ste se odlučili za obližnji park, odredite termin svog treninga tako da izbegnete uobičajene gužve u određenim periodima dana.

 prednosti vežbanja na otvorenom: šta vam je neophodno za trening u prirodi

Hidriranje i raspored obroka

Za dobar tok i rezultate svakog treninga važne stavke su pravilan raspored unosa hrane i vode. Razmak između obroka pre treninga i samog treninga ne bi smeo da bude manji od sat vremena, pa čak i dva sata za one sa sporijim metabolizmom. Ovaj obrok bi trebalo da bude bogat ugljenih hidratima, koji će vam dati energiju za fizičke poduhvate na otvorenom. Hidriranje organizma je od izuzetne važnosti. Prilikom pripreme za trening nemojte zaboraviti flašicu vode, koju ćete popiti onda kada osetite potrebu za time u toku treninga ili odmah nakon vežbanja.

Veoma je važno uključiti fizičku aktivnost u svoju rutinu i na taj način uticati na svoje zdravlje i samopouzdanje, ali i učiniti svoju svakodnevicu dinamičnijom. Priroda i otvoren prostor uopšte doprinose delotvornosti treninga u svakom smislu. Nemojte dozvoliti da vas vremenski uslovi spreče da obujete patike i otpočnete ovaj proces samousavršavanja. Svaki trud se isplati, a istrajnost u održavanju ove rutine će vam to ubrzo i dokazati sjajnim rezultatima.



Izvorni članak

Komentariši