Šta jesti prije ultrazvuka abdomena i zašto se radi ultrazvuk abdomena?
Ultrazvuk abdomena je obavezan pregled kada osoba doživi bolove u trbuhu ili kada postoje određeni simptomi (oticanje, abnormalni testovi krvi, poremećaji jetre, poremećaji bubrega) koji ukazuju na potencijalne probleme s unutrašnjim organima. Ovaj pregled će otkriti da li osoba ima upalu slijepog crijeva, probleme sa žučnom kesom, bubrežne kamence ili ciste, povećanu slezinu ili jetru, herniju ili slobodnu tekućinu u trbuhu.
Osim što pomaže u dijagnosticiranju stanja, ultrazvuk abdomena se koristi i za praćenje terapije ili kao pregled kod onkoloških pacijenata. Kada se zakazuje ultrazvuk abdomena, jedno od čestih pitanja je šta jesti prije pregleda? Detaljne upute o pripremi za pregled dobijate od svog ljekara. Važno je znati šta jesti prije ultrazvuka abdomena kako bi pregled bio uspješan i kako bi se mogla pružiti pomoć pacijentu.
Šta jesti prije ultrazvuka abdomena i kako se pripremiti?
Ultrazvuk abdomena je potpuno siguran, neinvazivan i bezbolan pregled. Za razliku od drugih pretraga poput rendgena ili CT-a, ultrazvuk nema zračenje i nema rizika od radijacije, zbog čega se koristi kao prva linija obrane kod određenih sumnji. Nema potvrđenih dokaza da ultrazvuk šteti plodu, pa se stoga ne preporučuje trudnicama. Pitanje o tome šta jesti prije ultrazvuka abdomena je vrlo često, pogotovo kod pacijenata koji idu na taj pregled.
Kada idete na pregled, preporuka je da se obučete udobno kako bi vam trbuh bio pristupačan. Tri dana prije pregleda izbjegavajte grah i kupus, suho ili pečeno meso, mliječne proizvode, voće i povrće bogato celulozom te gazirane sokove. Ove namirnice uzrokuju nadimanje crijeva, što može otežati ultrazvuk abdomena. Dan prije pregleda ne jedite ništa nakon prijepodneva, pijte puno tečnosti, jedite lagane obroke i dođite natašte na dan pregleda.
Šta jesti prije ultrazvuka abdomena i kako izgleda pregled?
Pacijent koji je zakazan za ultrazvuk abdomena će leći na stol i otkriti trbuh prema uputama ljekara. Ljekar stavlja gel na trbuh kako bi poboljšao kvalitetu slike. Taj gel se lako uklanja jer je na bazi vode. Ultrazvučna sonda šalje visokofrekventne zvukove kroz tijelo osobe, a odbijeni zvukovi kreiraju sliku koja se prikazuje na ekranu. Tijekom pregleda pacijent će biti zamoljen da diše duboko ili zadrži dah kako bi ljekar dobio bolju sliku. Preporuka je doći na pregled natašte. Ako ne slijedite upute, pregled može biti neuspješan.
Tagovi:
Izvor: ( www.arz.hr / Adresarsporta.rs )