Šta je apneja i zašto se javlja?
Apneja je poremećaj spavanja u kojem osoba prestane disati na kratko vrijeme. Karakteriše se glasnim hrkanjem tokom spavanja i osjećajem umora zbog nedostatka sna. Apneja u snu se javlja kada se mišići ždrijela opuste i dođe do zatvaranja dišnih puteva. Zbog toga se naziva i poremećajem u disanju. Najčešći uzrok apneje je prekomjerna tjelesna težina.
Periodi prestanka disanja obično traju oko 10 sekundi i mogu se ponoviti preko 500 puta tokom jedne noći. To rezultira narušenim snom i umorom sljedećeg jutra. Osobe sa apnejom također mogu imati smanjenu koncentraciju i pažnju tokom dana. Postoje dva glavna oblika ovog poremećaja:
Opstruktivni oblik – Događa se kada dolazi do blokade gornjih dišnih puteva. Centralni oblik – Rjeđi je i javlja se kada mozak ne šalje signale mišićima za kontrolu disanja.
Uzroci i simptomi apneje
Uzroci se dijele prema vrsti apneje. Opstruktivni oblik se javlja kada se mišići u grlu opuste, što uzrokuje suženje ili zatvaranje dišnih puteva. Centralni oblik se događa kada mozak ne prenosi signale za disanje. Simptomi oba oblika se preklapaju i uključuju: pospanost, hrkanje, prestanak disanja tokom sna, buđenje uz otežano disanje, suha usta, glavobolja, nesanica, smanjena pažnja i libido.
Dijagnoza i liječenje apneje
Apneja se dijagnosticira kroz anamnezu, fizički pregled, skrining testove i noćne testove. Liječenje može uključivati gubitak težine, prestanak konzumacije alkohola i pušenja, spavanje na boku ili korištenje uređaja za otvaranje dišnih puteva. U težim slučajevima može biti potrebna kirurška intervencija ili terapija pomoću aparata za disanje.
Tagovi:
Izvor: ( www.arz.hr / Adresarsporta.rs )