Što je Wegenerova granulomatoza
Wegenerova granulomatoza rijetka je bolest koja je karakteristična po upalama krvnih žila. Osim što uzrokuje upale, ova bolest blokira protok krvi do vitalnih organa što uzrokuje nastanak upaljenih masa koje se nazuvaju granulomi. Granulomi nastali oko krvnih žila uništavaju okolno normalno tkivo. Blokiranje protoka krvi najčešće štetno djeluje na pluća i dišne puteve te na bubrege. Ova bolest danas nije dovoljno proučena, a konkretan uzrok trenutno nije poznat. Wegenerova granulomatoza može se javiti gotovo bilo gdje na tijelu no upečatljivi prvi simptomi mogu se pojaviti na nosu, sinusima i na ušima. Nastanak granuloma na području bubrega, pluća ili dišnog sistema smatra se opasnijim oblikom bolesti te može čak završiti fatalno ako se pravodobno ne tretira. Ova bolest može zahvatiti ljude u bilo kojem razdoblju života, a najraniji slučaj zabilježen je već kod tromjesečne bebe. Ipak, najčešće se javlja kod osoba između 40 i 65 godina. Srećom, uz ranu dijagnozu i liječenje moguće je u potpunosti se oporaviti od svih negativnih posljedica bolesti.
Wegenerova granulomatoza dijagnoza
Danas se Wegenerova granulomatoza češće naziva GPA odnosno granulomatoza sa poliangitisom. Originalno ime dobila je još 1936. godine po Friedrichu Wegeneru, njemačkom patologu koju ju je po prvi put opisao. Prvi simptomi mogu biti suptilni jer mogu proći godine prije nego dođe do naglog pogoršanja simptoma. Prve indikacije koje sugeriraju da je nekoga zahvatila Wegenerova granulomatoza su ulceracije nosne sluznice, gnojni ili krvavi iscjedak iz nosa, gnojna upala srednjeg uha i bolni paranazalni sinusi. Tijekom netretiranog razvitka bolesti, gotovo uvijek bude zahvaćen gornji respiratorni trakt, a također bude zahvaćeno područje vrata i glave. Najbolje šanse za izlječenjem imaju pacijenti kod kojih se ova bolest otkrila u ranom stadiju. Zato je bitno obavljati redovite kontrole kod liječnika i obavezno ga posjetiti ako primijetite ikakve simptome granulomatoze. Kako bi se dijagnosticirala bolest, liječnik će vas uputiti da obavite nekoliko laboratorijskih testova pa da se u konačnici obavi rendgensko snimanje tijela s kojim se može potvrditi prisustvo bolesti.
Wegenerova granulomatoza liječenje
Wegenerova granulomatoza kao preduvjet uspješnog liječenja ima pravovremeno dijagnosticiranje. Ako se bolest otkrije u prekasnom stadiju, liječenje možda više neće biti moguće. No ako se dovoljno rano otkrije, moguće je doći do potpunog izlječenja. Uz terapiju, Wegenerova granulomatoza može se izliječiti kroz svega nekoliko mjeseci no pacijente mogu također očekivati popratne kontrole nakon izlječenja koje mogu trajati do čak dvije dodatne godine, a ponekad i dulje. Razlog za toliko dugačko razdoblje kontrole je to što se bolest zna ponovno vratiti kod čak 50% pacijenata. Iz tog razloga je bitno uhvatiti ju čim prije ako se još jednom pojavi u tijelu. Što se tiče samog liječenja, primarno se koriste kortikosteroidi i imunosupresivni lijekovi. Pacijenti najčešće dobiju još neke popratne lijekove koju mogu pomoći suzbiti negativne simptome granulomatoze. Ako se bolest nije otkrila na vrijeme već tek u kasnije stadiju, ne valja gubiti nadu jer uvijek postoji mogućnost tretiranja sa novim i eksperimentalnim lijekovima koji su do sad pokazali dobre rezultate.
Tagovi:
#Što #wegenerova #granulomatoza #AdresarSporta.rs
Izvorni članak