Što je žuć
Žuč je organ u ljudskom tijelu bez kojeg se može preživjeti, ali njegova funkcija u tijelu i metabolizmu je nezamjenjiva. Ovo je vrlo važan organ jer njegove funkcije su da otapa otrove i vrši detoksifikaciju crijeva od otrova i štetnih tvari. Regulira kiselost crijeva je ru crijeva odlazi želučana kiselina, a žuči ispuštaju lužine koje neutraliziraju preveliku kiselost koja može izazvati rak crijeva.
Funkcija žuči je i da probavlja i otapa masti koje su potrebne za imunitet, hormonalne procese, normalnu funkciju oka, kože i zglobova. Veliku ulogu ima i kod apsorpcije vitamina D, A, K i E od kojih svaki ima barem pet važnih funkcija za metabolizam tijela. Žuč regulira redovno pražnjenje crijeva kojima se izbacuju otrovi van tijela, a ako dolazi do začepljenosti stolice otrovi se vraćaju natrag u organizam sve do mozga, pa otuda i učestale glavobolje kod osoba kojima žuči ne obavljaju dobro svoju funkciju ili nemaju žući jer im je kirurškim zahvatom žučna vrećica odstranjena.
Žuč u probavnom sustavu
Probavni sustav se sastoji od pet organa, područja djelovanja ukoliko jednjak ne uključimo u proces. U probavni trakt su uključeni gušterača, jetra, žuč, želudac i crijeva tanka i debelo crijevo. Jetra je organ koji proizvodi žuč koju izlučuje u žučnu vrećicu te tamo ta lužnata tekućina poput deterdženta razrađuje masti i filtrira otrove, te pomaže u apsorpciji vitamina. Nakon tog probavljanja štetne tvari se odvajaju prolaze kroz želudac u crijeva i izbacuju iz tijela.
Želudac sa svojom želučanom kiselinom obavlja razgradnju proteina i apsorbira minerale, a proteini se pomoću žučne tekućine probavljaju i izvlače se hranjive tvari iz masti kao što su vitamini. Gušterača će proizvoditi enzime koji probavljaju bjelančevine i masti i stvarat će hormone koji dalje imaju svoju funkciju. Kada nema dovoljno žučne lužine počet će se stvarati žučni kamenac, te će stvarati gelirana i kruta tvar. ovaj organ kada normalno funkcionira iz masti izvlači hranjive tvari i djeluje kao detoksifikator.
Simptomi koju upućuju da žuč ne radi dobro
Kada žuč ne radi dobro poremete se brojne funkcije u tijelu, a ponajviše to da štetne i otrovne tvari ne izlaze van organizama jer žučna tekućina ne odvaja otrovne tvari i ne izbacuje ih iz organizma, već se otrovne i štetne tvari nakupljaju u organizmu.
Simptomi koji upućuju na to da žuč ne obavlja svoju funkciju kako bi trebala osjeća se nadutost u crijevima, podrigivanje koje je učestalo, zatvor ili začepljenje, mučnine, a javlja se i bol u desnom ramenu, te glavobolje zbog migrena. Glavobolje se javljaju jer se otrovne tvari ne izlučuju iz organizma nego ostaju u tijelu i dolaze do mozga.
Također, kao jedan od simptoma je i da nakon objeda ne osjećate zasićenost hranom, pa se u takvim slučajevima javlja osjećaj da vam je nakon obroka potrebno nešto slatko. Upravo zato što žučna tekućina iz dobivenih masti nakon obroka nepravilno regulira i razinu šećera iz dobivene hrane imate osjećaj da vam treba nešto slatko. Kako je ovaj organ napravljen od kolesterola, a kolesterol je prisutan u svim stanicama tijela, kod disfunkcije žuči ili nedostatka tog organa dolazi do poremećaja razine kolesterola u organizmu jer ga ovaj organ apsorbira. Dakle, živjeti bez žuči se može, ali funkciju žuči ništa ne može zamijeniti.
Tagovi:
#Što #žuč #AdresarSporta.rs
Izvorni članak