Lifestyle

Što su vazodilatatori – AdresarSporta.rs

Vazodilatatori su lijekovi za širenje krvnih žila i snižavanje tlaka

U razvijenom svijetu su arterioskleroza i visoki krvni tlak među vodećim uzrocima smrti, a srčane bolesti, angina pektoris, infarkt i moždani udar se mogu prevenirati samo brigom o stanju krvnih žila i arterija. Vazodilatatori su lijekovi za širenje krvnih žila i snižavanje tlaka i mnogima su produžili život i popravili kvalitetu tog života. Ove lijekove se često naziva i antianginalni lijekovi jer sprječavaju ishemiju srca, koja je neizbježna ako srce ne dobiva dovoljno kisika.

Kao vazodilatatori se koriste nitriti i nitrati, beta blokatori (kardiovaskularne bolesti) i blokatori kalcijevih kanala koji djeluju na koronarnu i perifernu vazodilataciju, što dovodi krv i kisik u sva tkiva i organe (noge, ruke, vrat glavu) i regulira kompletnu cirkulaciju. Za poboljšanje periferne cirkulacije se koriste i neki prirodni lijekovi, a najpoznatiji su pripravci od drveta ginko biloba koji se uzimaju za bolju cirkulaciju vrata i glave. Ako mozak dobiva dovoljno kisika manji je rizik od moždanog udara.

Vazodilatatori opuštaju i šire glatke i druge mišiće

Pojava ugrušaka u krvožilnom sustavu ukazuje na suženja i izbočine u žilama, venama i arterijama. Stručnjaci tvrde da se ugrušci ne stvaraju u zdravim i glatkim žilama, ali žile koje se ovapnjuju stvaraju te izbočine koje ne začepe žilu, ali pogoduju stvaranju ugrušaka koji onda začepe žilu i to može dovesti do infarkta ili inzulta. Vazodilatatori opuštaju i šire glatke i druge mišiće, šire krvne žile i tako omogućavaju dotok krvi sa kisikom svim organima.

Faktori rizika za arteriosklerozu su visok krvni tlak, povišeni loši kolesterol, masnoće u krvi, pušenje, dijabetes, starenje, spol, jer muškarci su između 35 i 44 godine i do šest puta više u smrtnom riziku od žena, nekretanje, pretilost i genetika. Vazodilatatori ponekada nisu dovoljni, pa se uvode dijetetske mjere, lijekovi protiv masnoće u krvi, a kod arterioskleroze se ponekada intervenira i kirurški. Bolesnici od angine pectoris uz propisane i već navedene lijekove često moraju uzimati i lijekove protiv zgrušavanja krvi.

Vazodilatatori su za anginu pectoris terapija i prevencija

Iako su vazodilatatori za anginu pectoris terapija i prevencija, bolesnici sa anginom pectoris prije ili kasnije završe na kirurškom stolu radi ugradnje stentova. Te kardiološke operacije se nazivaju angioplastika, nekada se to zvalo ugradnjom by passa, ali sve češće se radi laserska revaskularizacija, revaskularizacija stentom i sličnu, a mnogi bolesnici od angine pectoris imaju i po nekoliko stentova. Mnogi srčani udari rezultiraju momentalnom smrću, a onima koji prežive infarkt život se zauvijek mijenja u svakom pogledu.

Osoba koja preživi srčani udar dobiva puno više lijekova nego što je uzimala prije infarkta. Više nisu dovoljni samo vazodilatatori, potrebni su antiaritmici, antikoagulansi, lijekovi protiv kolesterola, beta blokatori za hipertenziju, blokatori kalcijevih kanala i statini. Ako se osoba liječi istodobno i od nekih drugih bolesti, onda je to život s hrpom lijekova do kraja života. Neke aminokiseline iz prirodnih proizvoda također šire krvne žile, a vitamin C spada u prirodne vazodilatatore koji također pomažu liječenju.

Tagovi:

#Što #vazodilatatori #AdresarSporta.rs
Izvorni članak

Komentariši