Lifestyle

Valtricom – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Što je Valtricom i za što se koristi?

Valtricom se sastoji od tri djelatne tvari: Amlodipin, valsartan i hidroklorotiazid. Ove tvari pomoći će u kontroli povišenog krvnog tlaka. Amlodipin se nalazi u skupini tvari koje su poznatije kao “blokatori kalcijevih kanala”. Sprječava daljnji ulazak kalcija u stijenku krvne žile i na taj način sprječava njeno sužavanje. Valsartan se nalazi u skupini tvari koje su poznatije kao “antagonisti angiotenzin 2 receptora”. Sprječava učinak angiotenzina 2, što znači da sužava krvne žile i povećava krvni tlak.

Hidroklorotiazid se nalazi u skupini tvari koje su poznatije kao “tiazidni diuretici”. Povećava izlučivanje mokraće iz tijela, što rezultira smanjenim krvnim tlakom. Kako djeluje Valtricom? Kada zbrojimo učinke navedenih djelatnih tvari, dobijemo lijek koji opušta krvne žile i tako smanjuje povišeni tlak. Lijek će se primjenjivati za liječenje povišenog krvnog tlaka kod odraslih osoba čiji je krvni tlak već reguliran uz uzimanje amlodipina, valsartana i hidroklorotiazida.

Liječnik vam neće propisati navedeni lijek ako pripadate u sljedeću skupinu: Ako ste trudni preko 3 mjeseca, ako imate alergiju na navedene djelatne tvari lijeka, ako patite od bolesti jetre ili oštećenja žučnih kanalića u jetri, ako patite od oboljena bubrega ili ako postoji potreba za dijalizom, ako ne stvarate dovoljne količine mokraće, ako imate smanjen kalij i natrij, ako imate giht, ako patite od niskog krvnog tlaka, ako imate šećernu bolest, ako patite od srčanih oboljenja.

Valtricom primjena i mjere opreza

Navedeni lijek će se koristiti za liječenje odraslih osoba koje pate od povišenog krvnog tlaka. Lijek nije primjeren za adolescente mlađe od 18 godina i djecu. Prije nego vam se propiše Valtricom, liječnik s vama odrađuje informativni razgovor i zdravstveni pregled. Prilikom razgovora s liječnikom važno je naglasiti vaše opće zdravstveno stanje, kao i moguće terapije koje koristite. Kako će se uzimati Valtricom? Ukoliko nije navedeno drugačije, lijek će se uzimati prema uputama koje se nalaze na uputi o lijeku.

Početna doza se sastoji od jedne tablete, jednom dnevno. Tableta se uzima svaki dan u isto vrijeme, najbolje ujutro. Radi lakšeg gutanja poželjno je da se uzima uz čašu vode. Tableta se može uzimati uz doručak ili nakon. Liječenje se prati, što znači da liječnik ima pravo mijenjati početnu terapiju. Propisanu početnu dozu važno je poštovati kako bi se ostvarilo što bolje djelovanje lijeka. Nikada nemojte na svoju ruku ukidati, povećavati ili smanjivati dozu. Mijenjanje terapije bez liječničkog mišljenja može dovesti do zdravstvenih problema.

Valtricom iskustva i liječenje

Osobe koje se liječe Valtricom tabletama navode kako osjete smanjenje simptoma koji su povezani uz povišeni krvni tlak. Naravno, iskustva mogu biti različita. Lijek neće djelovati isto na svaku osobu – ponajviše radi zdravstvenog stanja i ostalih bolesti ili terapija. Nuspojave su moguće prilikom liječenja navedenim lijekom. Nažalost, neke nuspojave mogu biti ozbiljnije prirode i zahtijevat će neodgodivo liječenje, stoga obratite pozornost na alergijske reakcije i reagirajte na vrijeme.

Najčešće nuspojave koje se mogu pojaviti su: Niska razina kalija u krvi, povišenje masnoće u krvi, pospanost i umor, ubrzani otkucaji srca, naleti crvenila, oticanje gležnjeva, nelagoda u želucu, glavobolja, često mokrenje, omaglica, smanjen apetit, povraćanje i mučnina, osip, nemogućnost erekcije kod muškaraca.

Navedene tablete će se prema potrebi propisati na liječnički recept. Tablete dolaze u raznim pakiranjima. Cijena za 30 tableta x (10 mg + 160 mg + 12,5 mg) iznosi 4,92€. Kako će se Valtricom čuvati nakon otvaranja? Navedene tablete najbolje je čuvati na sigurnom mjestu, podalje od djece. Navedene tablete nemaju posebno navedene uvijete čuvanja, što znači da ih je poželjno držati u originalnom pakiranju uz upute o lijeku. Obratite pozornost na rok valjanosti lijeka kako ne bi konzumirali tablete kojima je istekao rok.

Tagovi:

#Valtricom #djelovanje #nuspojave #cijena #iskustva
Izvorni članak

Komentariši