Što uzrokuje akutno zatajivanje srca
Kada se dogodi zatajenje srca najčešće poteškoće su pumpanje krvi koja mora dolaziti do drugih organa a može doći i do poteškoća sa srčanim mišićem što onda smanjuje dotok krvi do srca. Zatajiti može desna strana srca, lijeva strana srca ili cijelo srce te bolest može biti akutno tj. kratkoročno te kronično tj. trajno.
Akutno zatajivanje srca je najčešće proces do kojega dolazi akutno ali se češće događa kronično.
Akutno zatajivanje srca vrlo često se događa kod osoba sa više bolesti i gorim zdravstvenim stanjem. Do zatajivanja srca najčešće dolazi zbog bolesti koronarnih arterija. To je bolest koja prouzrokuje začepljivanje arterija koje srce opskrbljuju kisikom i krvlju te na taj način dovode do zatajivanja srca. Još neki od uzroka koji mogu prouzročiti zatajenje srca su:
- Korištenje nedopuštenih supstanci
- Kemoterapija
- Vrlo teški oblici anemije
- HIV/AIDS
- Aktivna ili neaktivna štitnjača
- Dijabetes
- Apneja u snu
- Bolest pluća
- Jako visoki krvni tlak
- Aritmija ili bilo koji drugi razlog nepravilnog srčanog ritma
- Srčani zalisci
- Srčani udar
- Bolesti srca
- Srčani mišić
Obavezno se javiti liječniku što ranije.
Koje simtome uzrokuje akutno zatajivanje srca
Najčešći simptomi koje uzrokuje akutno zatajivanje srca su:
- Tvrdi trbuh
- Gubitak želje za hranom
- Mučnine
- Suhi kašalj
- Ubrzani i nepravilni otkucaji srca
- Prekomjerno mokrenje tijekom noćnog sna
- Gubitak tjelesne mase
- Oticanje gležnjeva
- Oticanje nogu
- Oticanje trbuha
- Preveliki umor
- Slabost kod obavljanja raznih aktivnosti
- Teško disanje
Simptomi koje uzrokuje akutno zatajivanje srca mogu biti slabi a mogu biti i skroz neprimjetni, ali to ne znači da je zatajivanje srca u potpunosti nestalo. Simptomi se mogu pojaviti i nestati vrlo brzo nakon toga a u tom slučaju zatajenje srca se može vrlo lako i brzo pogoršati te se možemo dovesti u loše stanje. Vrlo je bitno brzo kontaktirati liječnika ako se primijete neki simptomi čak i ako oni nestanu nakon nekog vremena.
Dispneja je jedan od simptoma zatajenja srca a povezan je s nedostatkom zraka. Ona u početnom stanju dolazi samo tokom nekog napora a kasnije u težem stanju dolazi i kada osoba miruje. Nastaje jer položaj tijela tokom ležanja povećava dotok krvi u srce pa je u tom slučaju potrebno spavati sa više jastuka pod glavom.
Kako liječiti akutno zatajivanje srca
Akutno zatajivanje srca se liječi sa visokom razinom stručne skrbi tj. doktora. Kardiolozi su doktori koji su zaduženi za liječenje zatajivanja srca.
Akutno zatajivanje srca ovisi o tome koliko je stanje teško, zato uz rano liječenje možemo vrlo brzo ublažiti simptome a osobe koje su oboljele moraju redoviti ići na pretrage.
Cilj liječenja zatajivanja srca je da se životni vijek osobe produži.
Kod ranijih stanja zatajenja srca pomažu lijekovi koji služe za:
- Uklanjanje loših hormona koji oslabljuju srce
- Smanjivanje kolesterola
- Smanjenje natrija
- Smanjenje otkucaja srca
- Uklanjanje krvnih ugrušaka
- Povećavanje sposobnosti srca kod pumpanja krvi
Neke osobe će morati obavljati i operaciju kao što su ugrađivanje pacemakera za poboljšanje rada srčanog ritma. To je uređaj kojim se brzina otkucaja srca može ubrzati ili smanjiti. Može se također ugraditi i kardioverter defibrilator koji je zadužen za praćenje rada srca te ga šokira ako zabilježi abnormalni srčani ritam. Kada se desi ovakav šok srcu se vrati normalni ritam te otkucaji srca budu normalni.
Tagovi:
#Akutno #zatajivanje #srca #uzrok #simptomi #liječenje