Lifestyle

Arvind – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Arvind lijek koji se propisuje za dvije bolesti ili dva stanja

Antiepileptici su lijekovi koji su se nekada nazivali i antikonvulzivi. Toj skupini lijekova pripada i arvind lijek koji se propisuje za dvije bolesti ili dva stanja, za epilepsiju i bipolarni poremećaj, s tim da kod epilepsije lijek blokira u mozgu signal koji pokreće epileptički napad, a kod bipolarnog poremećaja (manična depresija) djeluje na sva ekstremna stanja i raspoloženja, poput ekstremne uzbuđenosti i euforije i nagle navale tuge, žalosti i krajnjeg očaja, iako je mehanizam djelovanja nepoznat.

Epileptični napadi se mogu pogoršati, pojačati i učestati (povremeno) i kada uzimate arvind, ako su zabrinjavajuće jaki i teški, javite se svom liječniku. Ako se liječite od bipolarnog poremećaja i mlađi ste od 25 godina, a tijekom liječenja vam se pojave misli o samoozljeđivanju ili suicidu, odmah se javite svom liječniku, naročito ako ste takve misli imali i prije početka terapije arvindom. Interakcije sa drugim lijekovima koje uzimate za neke druge bolesti mogu biti snažne i neugodne, čitajte upute o lijeku.

Kome se sve arvind ne preporučuje

Glavna aktivna tvar u arvindu je lamotrigin, no osobe koje su alergične na njega ne smiju uzimati ovaj lijek. Možda je najbolje nabrojati kome se sve arvind ne preporučuje, ženama koje se spremaju zatrudnjeti, trudnicama i dojiljama, osobama mlađim od 18 godina sa bipolarnim poremećajem zbog teške nuspojave o samoozljeđivanju i suicidu, ženama koje koriste hormonsku terapiju (moguće promjene u menstrualnom ciklusu i slabljenje kontraceptiva), osobama koje su profesionalni vozači (umor, omaglica), dijabetičarima (promjena razine šećera u krvi).

Arvind uzimajte točno onako kako je propisao vaš liječnik, no možda ne pokaže odmah svoje učinke na stanja za koja ga uzimate. Ponekada je potrebno malo više vremena i da se odredi točna doza koja vam je potrebna, a to ovisi o zdravlju vaše jetre i bubrega, vašoj dobi i tjelesnoj konstituciji i koliko uzimate raznih drugih lijekova za neke druge bolesti. Liječnici obično propišu manju početnu dozu, prate učinak i postupno povećavaju dozu do one optimalne.

Arvind i nuspojava na koje trebate paziti

Nema lijeka bez nuspojava, ali na sreću ovaj epileptik vrlo rijetko izaziva alergijske reakcije (osip, svrbež, crvenilo, oticanje). Svejedno pažljivo pročitajte uputu o lijeku, kako djeluje arvind i nuspojave na koje trebate paziti, dosta česta nuspojava su blagi osip na koži, glavobolja i mučnine, slijede ih omaglica, omamljenost, pospanost ili nesanica. Mogući su nemir, razdražljivost i agresivnost, tremor, drhtavica, bolovi po cijelom tijelu (mišići, kosti, zglobovi, leđa), suhoća usta, proljev, veliki osjećaj umora i klonulost.

Ako uzimate arvind za epilepsiju, ne prekidajte naglo uzimanje, doza se treba postupno smanjivati. Ako ovaj lijek uzimate za bipolarni poremećaj, čekat ćete neko vrijeme da osjetite njegovo djelovanje, ali kod prekida ne morate prvo smanjivati dozu, ali se prije prekida u oba slučaja prvo savjetujte s vašim liječnikom. Ako ste zaboravili uzeti lijek ne uzimajte duplu dozu, ako ste zabunom uzeli duplu dozu možete osjetiti dezorijentaciju, nespretnost, aritmiju, napadaje, konvulzije, nesvijest i komu, javite se liječniku odmah.

Tagovi:

#Arvind #djelovanje #nuspojave #cijena #iskustva

Komentariši