Lifestyle

Diklofenak mibe – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Diklofenak mibe je nesteroidni protuupalni lijek

Mnoga bolna stanja prate bolovi različitog intenziteta i trajanja za koje se koriste antireumatici i slični nesteroidni lijekovi protiv boli. Diklofenak mibe je nesteroidni protuupalni lijek sa produljenim oslobađanjem aktivnih djelatnih tvari iz lijeka, a to postupno otpuštanja je vrlo korisno i učinkovito kod kroničnih upalnih bolesti. Lijek se koristi za reumatske bolesti, reumatoidni artritis, osteoartritis, spondiloza, akutni napadaj gihta, akutne mišićno koštane poremećaje, razna posttraumatska stanja i kod manjih ortopedskih ili stomatoloških kirurških zahvata.

Osim kod boli zbog uganuća, istegnuća, iščašenja, prijeloma i ruptura diklofenak mibe pomaže i kod menstrualnih tegoba, dismenoreje, te kroničnih boli kralježnice. Ovaj antireumatik je lijek za odrasle osobe, djeci i adolescentima se ne daje. Liječenje se uvijek započinje sa minimalnim, najnižim dozama, kod jačih i učestalijih bolova doza se može povećavati, ali samo na preporuku vašeg liječnika. Lijek je isključivo za oralnu upotrebu, najbolje ga je uzimati za vrijeme jela, tako da cijelu tabletu progutate s čašom vode.

Diklofenak mibe i interakcija s drugim lijekovima

Svi lijekovi, čak i oni koje kupujete bez recepta, koje uzimate za neke druge bolesti međusobno reagiraju jedan na drugog i mogu pojačati ili smanjiti djelovanje međusobno, tako je i sa ovim antireumatikom. Diklofenak mibe i interakcija s drugim lijekovima naročito dolaze do izražaja ako uzimate antidijabetike, antikoagulanse, neke antipsihotike, neke druge protuupalne lijekove ili neke lijekove za karcinom, neke antibiotike, lijekove protiv odbacivanja organa nakon transplantacija, ili lijekove sa abortivnim djelovanjem za prekid trudnoće.

Diklofenak mibe ne bi trebali uzimati sa nekim drugim nesteroidnim protuupalnim lijekovima, nekim lijekovima za srčanne poremećaje, oralnim steroidima, nekim antidepresivima, nekim drugim lijekovima za srčane smetnje, a ni sa beta blokatorima za visoki krvni tlak. Lijek ne bi trebali uzimati u zadnja tri mjeseca trudnoće, a za vrijeme dojenja ga nikako ne bi smjeli uzimati. Ako se pojave omaglica, smetnje s vidom, umor i pospanost od ovog lijeka, nemojte voziti dok se smetnje ne ublaže i smire.

Diklofenak mibe i moguće nuspojave

Nema lijeka koji liječi a da nema barem neke nuspojave, a nijedan lijek ne izaziva sve nuspojave kod svih ljudi. Diklofenak mibe i moguće nuspojave se javljaju kao bol u mučnina, povraćanje, trbuhu, probavne smetnje, vjetrovi, plinovi, nadutost, žgaravica, krvarenje u želucu (krv u katranski crnoj stolici ili krv kod povraćanja), neočekivane promjene u količini i boji urina, žutilo kože ili bjeloočnica, dugotrajna grlobolja praćena visokom temperaturom, a moguće su i alergijske reakcije zbog kojih odmah treba prestati uzimati lijek.

Alergijska reakcija na diklofenak mibe se manifestira osipom po koži, svrbežom, mrljama, modricama po koži, bolno crvenilo, plikovi i mjehuri po koži nakon kojih slijedi pucanje i ljuštenje kože. Alergijska reakcija izaziva oticanje lica, grla, jezika, šaka i stopala što potencijalno može biti vrlo opasno. U zabilježenim nuspojavama je i mogući gubitak apetita, glavobolja, omaglica i vrtoglavica i povišeni jetreni enzimi. Rijetko se javlja čir na želucu ili pucanje čira, ekstremno nizak krvni tlak i nesvjestice.

Tagovi:

#Diklofenak #mibe #djelovanje #nuspojave #cijena #iskustva
Izvorni članak

Komentariši