Što je Gardnerella vaginalis i što ju uzrokuje
Gardnerella vaginalis je jako mali i nepokretni bacil. Gardnerella vaginalis je dio debelog crijeva i flore maternice. Kada se ona razmnožava u velikim količinama nastaje bakterijska vaginoza. Uzrok razmnožavanja mogu biti promjena spolnog partnera, gubitak fiziološke flore i stres.
Bakterijska vaginoza je kronična bolest koja se može ponavljati. Neki čimbenici koji su rizični kod bakterijske vaginoze su:
- Antibiotske terapije
- Intrauterini uložak ili spirala
- Smanjena razina estrogena
- Korištenje spermicida
- Prečesta ispiranja rodnice
- Nezaštićeni spolni odnosi
- Promiskuitetnost
Bakterijska vaginoza ne spada pod spolno prenosive bolesti iako se neodgovornim ponašanjem prilikom spolnih odnosa može prenijeti. Bakterijska vaginoza se može nalaziti i kod žena koje nisu uopće spolno aktivne.
Još uvijek nije u potpunosti otkriveno na koji način se osoba samo zarazi ali se poznato da recimo dugotrajan zatvor ili recimo terapije antibioticima koji uništavaju ravnotežu crijevne flore mogu doprinijeti tome.
Doprinijeti mogu i upotreba sredstava za održavanje higijene na intimnim dijelovima tijela ako se ne koriste po uputama.
Simptomi koje uzrokuje Gardnerella vaginalis
Gardnerella vaginalis je uglavnom asimptomatska te zbog toga osobe koje ju imaju neće možda ni primijetiti to. Međutim, Gardnerella vaginalis može biti i simptomatska te može izazvati razne simptome kao što su vaginalni iscjedak koji je veći nego uobičajeno te je sivkaste ili mliječne boje. Ovakvo stanje ne izaziva svrbež ili žarenje ali ako se pojavi i taj simptom to je znak da je stanje popraćeno i nekom drugom gljivičnom infekcijom.
Iscjedak koji izlazi tokom upale ima veoma neugodan miris te se po tome može i prepoznati ovakvo stanje.
Komplikacije kod ove upale nisu veoma česte ali ako se dogode u tom slučaju dolazi do veoma jakog pada imuniteta zbog kojeg se osoba vrlo lako može zaraziti i nekim drugim spolno prenosivim bolestima. Neke od bolesti koje se mogu dobiti su:
- Herpes simplex
- Klamidija
- Gonoreja
- HIV
Osoba je u tom slučaju također i prijenosnih bolesti, a ako se bakterijska vaginoza proširi na gornji dio moguća je i pojava izvanmaterične trudnoće.
Kako se liječi Gardnerella vaginalis
Gardnerella vaginalis se dijagnosticira pomoću kliničke slike te laboratorijskih nalaza. Gardnerella vaginalis se može prepoznati putem kliničke slike na ove načine:
- Jako pojačani iscjedak na dnu i na stijenkama rodnice
- Prisutnost stanica klupka u mokrom preparatu
- pH rodnice je iznad 4,5
- Vaginalni iscjedak koji je vrlo neugodnog mirisa, miris se opisuje kao miris ribe, a on se i pojača dodavanjem kalijeve lužine
Ovakvo stanje liječi se određenim lijekovima koje će liječnik prepisati. Najčešće je to konzumacija metronidazola kroz 7 dana. Kod ovakvog liječenja je postotak izliječenih čak i 95 posto. Drugi lijekovi kojima se ova upala može liječiti su ampicilin i klindamicin. Kod liječenja jedne osobe, obavezno je liječiti i spolnog partnera te osobe kako asimptomatska upala ne bi prešla u simptomatsku upalu te na taj način može doći i do raznih komplikacija.
Ovo stanje je stanje koje se ne može u potpunosti izliječiti. bakterija je sastavni dio flore vagine te ju je zbog toga i nemoguće u potpunosti otkloniti.
Tagovi:
#Gardnerella #vaginalis #uzrok #simptomi #liječenje