Što je ultrazvuk srca
Ultrazvuk srca ili ehokardiologija je pretraga srca slikom pri čemu se može dobiti izgled i pregled funkcije struktura srca. Ova pretraga je u potpunosti neinvazivna i bezbolna, te se može ponavljati bezbroj puta s obzirom da nema zračenja. Izuzetno je praktična i pogodna za praćenje bolesti srca kroz dulje vremena kako bi se ustanovilo da li su nastale promjene ili ih nema.
Ultrazvuk srca ovisno o metodi i aparatu se radi u dvodimenzioanlnim i trodimenzionalnim slikama. Ultrazvukom srca se mogu pratiti strukture srca, pretklijetke, klijetke, zaliske, sve stanice oko srca, kako srce radi, te početni dio aorte. Direktno se ultrazvukom srca ne mogu pratiti krvne žile koje opskrbljuju srce kisikom u kojima se razvijaju procesi ateroskleroza, te prijeteći srčani udar. Međutim, moguće je ovom metodom promatrati segmentalnu kontraktilost mišića srca, te se na taj način može ustanoviti bilo kakva nepravilnost povezana s krvnim žilama jer se promatra rad srca i na vrijeme provesti druge dijagnostike kojima se promatraju promjene u krvnim žilama.
Kako se radi ultrazvuk srca
Dijagnostika pregleda ehokardiologija ili ultrazvuk srca traje ovisno o zdravstvenom stanju pacijenta između 20 minuta i sat vremena. Pacijent leži na leđima ili na lijevom boku, a ultrazvučnom sondom koja se premazuje gelom se prelazi preko lijeve strane prsnog koša. Na ekranu koji je spojen s ultrazvučnom sondom jer je dio aparata, će se vidjeti dijelovi srca, te će se mjeriti veličina srca, klijetki i pretklijetki i promatrati njihova funkcionalnost.
Kada se pacijent nalazi na lijevom boku lijeva ruka treba biti svinuta iznad pacijentove glave, a desna ruka spuštena uz bok. U tom položaju će se srce više priljubiti na lijevi prsni koš i pregledom će se dobiti jasnija slika koja će davati kvalitetnije rezultate. Tokom pregleda je potrebno da pacijent miruje i ne govori, te da normalno diše. Priprema za ovaj pregled nije potrebna već je potrebno na pregled donijeti prethodne nalaze kako bi liječnik mogalo vidjeti da li su nastale neke promjene od prethodnog pregleda kada je rađen ultrazvuk srca.
Čemu služi ultrazvuk srca
Ultrazvuk srca se preporučuje pacijentima koji su imali infarkt mikarda odnosno srčani udar, oni koji imaju šum na srcu, pacijenti sa simptomima angine pektoris i nepravilan rad srca. Također se ova dijagnostika preporučuje za kontrolu pacijenta koji su imali bilo kakvo kirurško liječenje srca, oni koji osjećaju omaglicu li gubitak svijesti. Osobe koje imaju izrazito nizak ili povišen krvni tlak, te zaduhe kod mirovanja i aritmije srca trebale bi koristiti kontrolne preglede ove dijagnostike.
Ultrazvuk srca služi kako bi se utvdile dimenzije svih srčanih struktura i njihova funkcionalnost, pregledavaju se srčani zalisci i njihova funkcija, u kojem je stanju perikard, srčana ovojnica. Također se promatra struktura i oblik srčanih šupljina, disfunkcija ventrikula, srčanih klijetki, te ukoliko postoji povećanje srčane mase ili hipertrofija.
Ehokardiologija služi za uočavanje bilo kakve abnormalnosti na srcu, proširenje organa, diletaciju, koje može upućivati na bolest srca, te se ovom dijagnostikom može otkriti prisutnost neželjenih tvorbi poput ugrušaka, te dobroćudnih i zloćudnih tumora.
Tagovi:
#Kako #radi #ultrazvuk #srca
Izvorni članak