Lifestyle

Ultrazvuk štitnjače kako se radi

Što je ultrazvuk štitnjače

Ultrazvuk štitnjače je neinvazivna pretraga kojom se utvrđuje stanje i funkcionalnost šitnjače. Štitnjača je žlijezda koja se nalazi ispod grkljana i ispred dušnika, te je ona endokrina žlijezda koja proizvodi određene hormone neophodne za zdrav imunološki sutav ljudskog organizma. Ovom pretragom se mogu otkriti uvećanje štitnjača, poremećaji u radu štitnjača, pojave čvorova na štitnjači, te drugih izraslina koje mogu biti dobroćudne i zločudne. Pretragom se otkrivaju ciste i tumori koji mogu uzrokovati uvećanje štitnjače, te poremetiti njezin rad kad ona izlučuje premalo, ali i previše hormona.

Ultrazvuk štitnjače je bezbolna pretraga koju treba raditi zbog prethodnih poremećaja ili izraslina kako bi se pratilo stanje štitnjače, te na vrijeme dijagnosticirao karcinom štitnjače i započelo liječenje što hitnije da se spasi život osobe. Kada štitnjača proizvodi premalo hormona stanje se naziva hipotireoza, no postoje i druge bolesti štitnjače poput Hashimoto sindrom kod kojeg imunuloški sustav napada štitnjaču koja tada počinje proizvoditi premalo hormona i uzrokuje pojavu hipotireoza.

Kako se radi ultrazvuk štitnjače

Ultrazvuk štitnjače se radi ultrazvučnim aparatom koji koristi sondu zvučnih valova visokih frekvencija te tako stvara sliku koja se prenosi na ekran aparata. Na ekranu aparata liječnik će promatrati strukturu štitnjače, provjeriti da li postoje ciste, tumori i bilo kakva uvećanja same štitnjače.

Pacijent leži na leđima, te ispod vrata ima jastuk ili oslonac kako bi se prednji dio vrata izložio prema naprijed. Na područje gdje se nalazi štitnjača nanosi se gel koji će olakšati klizanje ultrazvučne sonde po koži. Sonda emitra visokofrekventne zvučne valove i tako stvara sliku na ekranu pomoću računala koje se nalazi u aparatu.

Specijalist endokrinolog će provjeriti strukruru lijevog i desnog krila štitnjače s obzirom da je ona lepezastog oblika poput leptira, a ujedno i srednji dio štitnjače koji se naziva istmus. Ultrazvuk štitnjače pomaže specijalisti da otkrije postojanje čvorova koji mogu biti veličine i svega nekoliko milimetara koji se na dodir ne osjećaju. Postupak traje 15 tak minuta te je izuzetno korisno barem jednom godišnje napraviti ovaj pregled čak i kada ne postoje simptomi koji bi upućivali na poremećaj rada štitnjače.

Čemu služi ultrazvuk štitnjače

Poremećaji u radu štitnjače su u današnje vrijeme stresa vrlo česta pojava, te je bolest štitnjače druga po brojčanosti nakon dijabetesa u endokrinologiji. Hormoni koje štitnjača luči tiroksin T4 i trijodtironin T3 neophodni su za ljudski metabolizam i regulaciju topline, a djeluju i na rad srca, pokretljivost crijeva, te reguliraju razinu šećera i masnoća u krvi.

Ultrazvuk štitnjače je potrebno zatražiti kada se primjete simptomi poput neobjašnjenog gubitka težine do 3 kilograma mjesečno, ubrzan rad srca, opća slabost i umor koji ne prestaju i nakon odmaranja, pojačano znojenje, netolerancija na toplinu, drhtanje ruku, česte stolice i učestalo mokrenje, psihički pokazatelji poput nesanica, razdražljivosti i nervoza, a kod žena i poremećaji u menstrualnom ciklusu.

Ultrazvuk štitnjače može potvrditi poremećaj i uzrok poremećaja u radu štitnjače, te ukoliko imate i ove simptome kao što su zatvor, porast tjelesne težine iako je apetit smanjen, otečene vjeđe, oticanje ruku i nogu, osjećaj hladnoće, suha i žuta koža, trnci u rukama i nogama. Ovim pregledom ono najvažnije je da se može otkriti karcinom štitnjače koji izgleda kao veliki hiperfunkcionalni čvor koji utječe na pojačanu proizvodnju hormona štitnjače.

Tagovi:

#Ultrazvuk #štitnjače #kako #radi
Izvorni članak