Ako je trudnoća bez komplikacija, vežbanje od 27. nedelje trudnoće je poželjno i omogućiće i da se u 8. mesec (31. nedelja trudnoće) uđe mnogo spremnije i uz više kondicije.
U situaciji kada se telo ubrzano menja tokom samo 9 meseci, pravilna fizička aktivnost je važna za zdravu mamu i razvoj zdrave bebe. Šta je dozvoljeno vežbati u 7. mesecu, a šta treba izbegavati?
Vežbanje u trudnoći donosi velike prednosti
Pravilnim, umerenim vežbanjem mogu se sprečiti ili ublažiti simptomi brojnih stanja. Na prvom mestu sa vežbanjem trudnica dobija:
- veću kondiciju,
- manji rizik od pojave gestacijskog dijabetesa,
- manji rizik od povreda,
- blaži bol u leđima,
- lakše podnošenje rasta trudnoće,
- bolje varenje
- lakši porođaj
Program vežbanja se posebno definiše za trudnice i nije isti tokom celog perioda trudnoće, a od trećeg tromesečja on će varirati i od sedmice do sedmice.
27. nedelja trudnoće i vežbanje
27. nedelja trudnoće predstavlja ulazak u 7. mesec i ako je trudnica bila aktivna svo vreme, onda je ovo samo nastavak aktivnosti uz smanjenje njegovog intenziteta.
Za trudnicu je odlično plivanje, vožnja sobnog bicikla i aerobik. Sada je pravo vreme da se odustane od sportova koji traže održavanje ravnoteže i brzo kretanje poput tenisa.
Trčanje je i dalje prihvatljivo, ali dosta umerenije nego pre samo mesec dana.
Intenzitet vežbanja u 27. nedelji trudnoće najviše zavisi od fizičkog stanja trudnice. Ako je vežbala i pre trudnoće, a zdrava je, vežbanje može biti intenzivnije. Treba paziti da puls ne prelazi 140 otkucaja i sve će biti u redu.
Treninzi i 31. nedelja trudnoće – 8. mesec
Iako je razlika u samo 4 nedelje, vežbanje u 31. nedelji trudnoće se razlikuje u odnosu na početak 7. meseca.
Potrebno je održavati kondiciju, ali pošto je trudnoća veća, važno je odabrati dobar set vežbi koje neće dodatno opteretiti organizam trudnice.
U 8. mesecu treba praktikovati pilates i jogu, vežbe na podu umerenog intenziteta.
Plivanje je i dalje poželjno i dobro, a trudnicama naročito prija aerobik u vodi.
Umesto trčanja, neka 31. nedelja trudnoće započne sa šetnjom i neka to bude maksimalan nivo opterećenja sve do kraja trudnoće.
U kući se i dalje preporučuje vežbanje, ali bez tegova. Može se raditi na jačanju ruku, vežbati vežbe iskoraka ili polu-čučnja. Vežbe istezanja mogu da učine čuda za bol u leđima i treba ih kombinovati sa drugim aktivnostima.
Kada treba odmah prestati sa vežbanjem?
Iako bi trebalo da pomaže, vežbanje može izazvati i nelagodnost, a neki simptomi se ne smeju ignorisati. Ako se tokom ili nakon vežbanja javlja:
- kratak dah
- vrtoglavica
- oticanje zglobova
- vaginalno krvarenje
- oticanje amnionske tečnosti
- kontrakcije
… treba odmah pozvati lekara i prekinuti sa svim daljim aktivnostima. Neka stanja mogu potencijalno ukazivati na ugrožavanje trudnoće pa ne treba nastavljati sa forsiranjem dok ginekolog ne potvrdi da je sve u redu.
Vežbanje u trudnoći je važno isto koliko pravilna ishrana i uzimanje vitamina. To što je trudnica ušla u poslednje tromesečje ne znači da ne treba nastaviti sa laganim treninzima. Naprotiv, vežbanje će učiniti trudnoću podnošljivijom, a nakon porođaja će doći do bržeg prilagođavanja obavezama koje slede.