Lifestyle

Adisonova bolest – uzrok, simptomi, liječenje

Što je Adisonova bolest i zašto nastaje?

Adisonova bolest je poremećaj koji se javlja kada će vanjski sloj ili kora na nadbubrežnim žlijezdama postepeno smanjivati proizvodnju steroidnih hormona. Riječ je o veoma rijetkoj bolesti koja često ima kroničan tijek. Simptomi će se pojaviti tek onda kada je 90 % tkiva na nadbubrežnim žlijezdama oštećeno. Naše tijelo može nadoknaditi bilo kakav manjak hormona, osim kortizola. Zašto nastaje navedena bolest? Adisonova bolest je najčešće prouzročena autoimunim poremećajem. Nadbubrežne žlijezde se nalaze na gornjem polu bubrega i kao takve su uklopljeno u masno tkivo.

Vanjski dio se naziva korteksom, dok se unutarnji dio naziva medula. Srž ovih žlijezda je lučenje adrenalina i noradrenalina, dok je bubrežna kora zadužena za lučenje hormona. Korteks će proizvoditi sljedeće hormone: Glukokortikoidni hormoni – (Kortizol). Ovi hormoni djeluju na sami metabolizam ugljikohidrata, proteina te masti, prigušuju imunološki odgovor i sudjeluju u zaštiti tijela kod reakcije na pojedinu bolest. Mineralokortikoidni hormoni – (Aldosteron). Odgovorni su za ravnotežu između natrija i kalija. Spolni hormoni – Androgeni (muški spolni hormoni) i estrogeni (ženski spolni hormoni), utječu na seksualni razvoj osoba i na njihov seksualni nagon.

Adisonova bolest uzroci i simptomi

Navedena bolest proizlazi iz oštećenja koja nastaju na korteksima nadbubrežnih žlijezda, zbog čega se smanjuje proizvodnja steroidnih hormona. Koji su uzroci navedenih oštećenja? Oštećenja mogu nastati radi: Autoimunih bolesti – Imunološki ustav osobe će pogrešno napadati žlijezde. Infekcije – Tuberkuloza, HIV, gljivične infekcije. Može nastati i radi: Gubitka krvi, tumora, uzimanja lijekova za prorjeđivanje krvi. Adisonova bolest može uz sebe vezati i druge autoimune bolesti. Koji su simptomi? Adisonova bolest će se razvijati postepeno, može se primijetiti prema manjku apetita, gubitku na tjelesnoj težini, jakom osjećaju slabosti ili umora, razvoj anemije.

Mogući su i napadaji proljeva ili zatvora, općenito problemi s probavom. Javlja se mučnina i povraćanje. Ova bolest je izuzetno rijetka i pojaviti će pretežito kod osoba između 30 i 50 godina. Ukoliko se bolest ne liječi, ona može prerasti u akutnu insuficijenciju nadbubrežnih žlijezdi koja zahtijeva hitno medicinsko liječenje. Dodatnu opasnost predstavlja i mogući razvoj hipoglikemije. Ostali simptomi mogu biti: Promjene u krvnom tlaku ili srčanom ritmu, tamnu kožu na nekim područjima tijela – koža može biti šarenija, lezije koje nastaju unutar obraza, povećana želja za slanim.

Adisonova bolest dijagnoza i liječenje

Kako bi se utvrdila dijagnoza, potrebno je izvršiti određene testove koji mogu pokazati sljedeće: Povišeni kalij, sniženi krvni tlak, nisku razinu kortizola i natrija u serumu, normalnu razinu spolnih hormona kod muškaraca i žena. Po potrebi radit će se rendgen i CT. Kako će se liječiti Adisonova bolest? Ukoliko postoji sumnja na navedenu bolest, najbolje je obratiti se svome liječniku. Potrebno je nabrojati simptome koje ste imali i koje imate. Uz početnu analizu utvrdit će se da li postoji niska razina steroidnih hormona u krvi.

Ako dijagnoza potvrdi postojanje navedene bolesti, onda je potrebno doživotno uzimanja hidrokortizona Uzimanje hidrokortizona će nadoknaditi manjak prirodnog hormona u tijelu. Uzimanje tableta također pomaže u otklanjanju simptoma bolesti. Što ako se prekine terapija? U tom slučaju simptomi se vračaju i bolest se ne drži pod kontrolom. Liječnici će često propisati kombinaciju glukokortikoida i mineralokortikoida. Adisonova bolest se može držati pod kontrolom, i osoba može voditi normalan život.

Tagovi:

#Adisonova #bolest #uzrok #simptomi #liječenje
Izvorni članak

Komentariši