Lifestyle

Deformacije stopala – uzrok, simptomi, liječenje

Urođene, stečene i traumatske deformacije stopala

Među urođene deformitete stopala spadaju ravna stopala s kojima se neka djeca rode, zatim višak prstiju na nogama, tarzalno srašćivanje i neke druge urođene malformacije. No, urođene, stečene i traumatske deformacije stopala u biti stvaraju jednako teške probleme, a ravna stopala ipak većina ljudi s vremenom stekne zbog neadekvatne obuće i nepravilnog držanja tijela. Posljedice traumatskih povreda stopala, ako se ne saniraju na vrijeme mogu vam dugo zagorčavati život, pa ponekada i završiti invaliditetom.

Stečene deformacije stopala nastaju kod i zbog već postojećih bolesti, upala tetiva, zglobova, kostiju, gihta, artritisa, reume i drugih autoimunih bolesti, a postoji i artroza stopala kao zasebna degenerativna upalna bolest stopala. Kada je deformitet stopala posljedica neke druge bolesti, prvo treba adekvatno liječiti osnovnu bolest, a ortoped će onda kombinirati dodatnu terapiju, fizikalnu terapiju i razna ortopedska pomagala već prema kliničkoj slici oboljelog stopala. Metode pomoći i samopomoći kroz alternativne terapije može ublažiti tegobe i olakšati kretanje.

Deformacije stopala obuhvaćaju i žuljeve, kurje oči, urasli nokat

Spušteno stopalo, udubljeno stopalo, haglundova peta i valgus su svakako najčešći deformiteti, ali deformacije stopala obuhvaćaju i žuljeve, kurje oči, urasli nokat i mnoge druge i bolne i neugodne pojave. Bradavice i druge dermatološke pojave također mogu prouzročiti deformitete stopala. Osteoartritis palca može prouzročiti uvrtanje stopala prema unutra, a pošto je to degenerativna bolest zglobova palca s vremenom se bolesnik sve teže kreće. Oštećenja ili upala živaca koji spajaju prednji dio stopala sa prstima također izazivaju grčenje stopala.

Haglundova peta ako pacijent ne reagira na prve bolne znakove će također stvoriti izbočinu ili koštanu izraslinu na peti, a također spada u deformacije stopala. Prevencija su ortopedski ulošci, udobna obuća i protuupalni lijekovi. Žuljeve izaziva tijesna obuća i jedini lijek je promjena obuće. Grčevi u stopalima mogu biti posljedica proširenih vena. Urasli nokat će se oporaviti pravilnom pedikurom, ali se zna dogoditi da trebate i kirurga. Kurje oči i bradavice rješavate kod dermatologa ili narodnom medicinom.

U deformacije stopala spada i dijabetičko stopalo

Deformiteti stopala kod kroničnih i degenerativnih bolesti, kod autoimunih i sistemskih bolesti mogu biti vrlo teški i zahtijevaju poseban pristup. Zato jer sek klinička slika takvih deformiteta može razlikovati od slučaja do slučaja, često konzervativno liječenje ne daje željene rezultate. Tako u deformacije stopala spada i dijabetičko stopalo koje dijabetičaru može jako otežavati život. Naravno da je važna svakodnevna higijena stopala, ispravna manikura, propisana prehrana, uzimanje lijekova za osnovnu bolest, ali ako su tegobe progresivne, trebate i ortopeda.

Postoji puno vježbi za stopala ako već imate neke deformacije stopala, vrijede za sve dobne skupine i za oba spola: hodajte što češće bosi u prirodi, nabavite udobnu obuće, ženama savjet da visoke potpetice ne nose stalno, svima savjet vježbe za stopala možete izvoditi i u svom domu dok sjedite pred televizorom i gledate omiljenu emisiju. Hranite se zdravo, slušajte svog liječnika, priuštite si refleksoterapiju i kvalitetnu pedikuru, održavajte higijenu stopala, budite aktivni.

Tagovi:

#Deformacije #stopala #uzrok #simptomi #liječenje

Komentariši