Lifestyle

Izoniazid – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Izoniazid – djelovanje

Tuberkuloza je zarazna i zarazna bolest uzrokovana bakterijom Mycobacterium tuberculosis, koja može ući u tijelo i izazvati upalu pluća. Liječenje se provodi prema uputama liječnika određenim lijekovima s ciljem pospješivanja uklanjanja samog uzroka bolesti. Izoniazid je indiciran za prevenciju i liječenje tuberkuloze. Spada u antibakterijske lijekove. U svom sastavu sadrži kombinaciju tvari koje djeluju tako da potiču eliminaciju bakterije odgovorne za tuberkulozu Mycobacterium tuberculosis. Izoniazid treba uzimati svaki dan, u propisanoj dozi, najbolje 30 minuta prije jela ili 2 sata nakon jela s malo vode, bez žvakanja. Trajanje terapije ovisit će o težini simptoma. Ako ste propustili uzeti dozu, uzmite sljedeću dozu u propisano vrijeme. Lijek se mora uzimati redovito, a liječenje se ne smije samo od sebe prekidati. Primjenu ovog lijeka treba prekinuti kod prvih znakova preosjetljivosti, pogoršanja funkcije bubrega i jetre. Obavijestite svog liječnika ako ste trudni, planirate trudnoću ili dojite; ako uzimate bilo koji lijek na recept ili bez recepta, biljni pripravak ili dodatak prehrani, ako ste alergični na lijekove; ako imate dijabetes, probleme s bubrezima ili povijest problema s jetrom, ako imate neuropatiju; ako ste prethodno uzimali ovaj lijek.

Izoniazid – nuspojave

Određene nuspojave mogu biti povezane s primjenom izoniazida. Neke od najčešćih nuspojava koje se mogu javiti tijekom liječenja su: promjene vida, mučnina, gubitak apetita, bolovi u trbuhu, zatvor, poremećaj menstrualnog ciklusa, poremećaji središnjeg i perifernog živčanog sustava, osip, svrbež, proljev, povraćanje, bolovi u zglobovima, drhtanje mišića, povećanje mokraćne kiseline. Izoniazid ne smiju koristiti osobe koje su već imale promjenu razine jetrenih enzima u krvi uzrokovanu lijekovima protiv tuberkuloze, osobe preosjetljive na neku od komponenti formule, osobe koje imaju bolest jetre. Također, ovaj lijek ne smiju koristiti osobe s oštećenjem vida. Nuspojave na jetri su česte. Obično se javljaju razvojem žutice ili hepatitisa. Izoniazid također može uzrokovati perifernu neuropatiju. Kontraindikacije uključuju preosjetljivost na formulu lijeka, oštećenje jetre, zatajenje jetre ili alergiju na lijekove. Brojne su kontraindikacije za kombiniranje izoniazida s drugim djelatnim tvarima, stoga je potrebno obavijestiti liječnika o svim lijekovima koje uzimate. Predoziranje ovim lijekom može uzrokovati vrtoglavicu i glavobolju.

Izoniazid – cijena, iskustva

Nastavite koristiti Izoniazid čak i kada se osjećate dobro. Prekid terapije neće u potpunosti riješiti infekciju. Također bi moglo otežati liječenje infekcije u budućnosti. Preporuča se tijekom terapije izbjegavati hranu bogatu tiraminom i histaminom, odnosno sir, soju, sušeno meso i vino. Alergija na Izoniazid može dovesti do groznice i osipa. Obavijestite svog liječnika ako bilo koja nuspojava potraje dulje. Tijekom liječenja treba poduzeti određene mjere opreza: ne smiju se konzumirati alkoholna pića jer povećavaju toksičnost lijeka. Budući da nema studija koje bi dokazale sigurnost primjene Izoniazida tijekom trudnoće, ne bi se smio primjenjivati osim ako, prema procjeni liječnika, korist za majku nadilazi potencijalne rizike za fetus. Treba naglasiti da neliječena tuberkuloza nosi mnogo veći rizik za trudnicu i plod nego liječenje bolesti. Ako se pojave simptomi ozbiljnog visokog krvnog tlaka, odmah potražite liječničku pomoć. Držite lijek dalje od izvora topline, vlage i svjetlosti. Cijena ovisi o ljekarni u kojoj se lijek može kupiti.

Tagovi:

#Izoniazid #djelovanje #nuspojave #cijena #iskustva

Komentariši