Recept u ljekarni za antibiotike važi tri dana
Često se krivicom pacijenta smatra što ne podiže lijekove na recept na vrijeme, ali ponekad postoji i situacija da osoba nema nikoga ko bi podigao lijek, a o tome se rijetko govori. Postoje različiti tipovi recepata kao što su papirni recepti, privatni recepti, trajni recepti i elektronski recepti. Za antibiotike recept u ljekarni važi tri dana, jer ako lijek ne podignete u roku od tri dana, recept se briše iz sistema.
Postoje lijekovi koji se izdaju sa sedmodnevnim receptom, 30-dnevnim receptom, a za imunološke pripravke možete dobiti recept koji važi do 120 dana. Većinu lijekova trebate podići u roku od sedam dana. Samo antibiotici i lijekovi koji sadrže psihotropne supstance trebaju biti podignuti odmah, najkasnije u roku od tri dana. Privatni recepti obično važe dugo, ali pacijenti snose sve troškove lijekova sa privatnih recepata, što može biti skupo.
Iznimka – recept u ljekarni za kronične bolesnike
Kronični pacijenti su obično na cjeloživotnoj terapiji, stoga je recept u ljekarni za njih obično važeći dva tjedna od izdavanja, ali to zavisi o vrsti lijeka i uputama liječnika. Ako pacijent ne podigne lijek na vrijeme, recept će biti uklonjen iz sistema. Ovakav sistem onemogućava zagušenje i zloupotrebu, olakšava rad ljekarnicima, ali dodatno opterećuje liječnike.
Ako recept u ljekarni nije iskorišten na vrijeme, liječnik mora poništiti recept u sistemu. Postoji smisao u vremenskim limitima za određene lijekove, jer ako antibiotik nije podignut u roku od tri dana, postavlja se pitanje potrebe za takvim lijekom. Ako je pacijentu lijek potreban, logično bi bila reakcija da ga podigne istog dana kada dobije recept. Jedina opravdana situacija je ako je pacijent istog dana primljen u bolnicu.
Ponovljivi recept u ljekarni – dugotrajna valjanost
Za liječenje nekih bolesti ili stanja možete dobiti recepte sa dugotrajnim valjanjem, ali uvjet je da lijekove podižete uvijek u istoj ljekarni. Ponovljivi recept u ljekarni može važiti duže vremena i često se koristi za kronične bolesnike ili ozljede koje zahtijevaju dugačku terapiju. Liječnik obično naznači koliko puta se taj recept može koristiti u periodu od mjesec dana do šest mjeseci, ali narkotici nisu uključeni u ovu vrstu recepata.
Stoga, ovakav recept u ljekarni važi za prvo podizanje lijeka i za svako ponovno podizanje tokom liječenja, u skladu sa uputama liječnika. Obično se ponavljanja kreću od 1 do 5, ako liječnik ne naznači broj ponavljanja, taj isti recept možete koristiti još samo jednom. Kod ponovljivog recepta se nadoplata vrši prilikom prvog podizanja lijeka, dok se za naredna podizanja više ne plaća, osim ako se radi o lijeku sa dopunske liste na koje se nadoplata plaća uvijek.
Tagovi:
Izvor: ( www.arz.hr / Adresarsporta.rs )