Zanimljivo

Mišići stabilizatori zgloba i njihov značaj za trening


Naše telo sastavljeno je od različitih grupa mišića, koje imaju i višenamenske uloge.
Kako biste vaše telo ispravno trenirali, od velike je važnosti da razumete razliku između mišića aktivatora i mišića stabilizatora.

Mišiće aktivatore nazivamo još i pokretačima, jer je njihova osnovna uloga pokretanje određenog dela tela. Primer za mišić pokretač, npr. u zglobu lakta, može biti m. biceps brachii, koji prilikom fleksije približava šaku ramenu.

mišići stabilizatori zgloba i njihov značaj za trening

Ovu grupu mišića većina vežbača upravo i trenira u teretani.

Kada se ovi mišići ne treniraju, čak i jednostavan zadatak, kao što je dizanje laganog tereta, predstavlja veliki napor.

Mišiće stabilizatore odlikuje drugačija funkcija, a to je potpora ili držanje tela.

mišići stabilizatori zgloba i njihov značaj za trening

Oni nisu odgovorni za pokretanje tela, ali su i te kako neophodni za pravilno držanje i funkcionisanje celog organizma.
Pripadaju grupi manjih mišića, koja je aktivna tokom celog dana i koja pruža stabilnost prilikom izvođenja pokreta.

Kako biste bolje razumeli, razlikovali i na kraju pravilno razvijali vaše telo, navešćemo primer kroz  jednu od najpopularnijih vežbi iz teretane a to je potisak sa klupe, tzv. Bench Press.

mišići stabilizatori zgloba i njihov značaj za trening

U aktivnoj fazi podizanja tereta, veliki grudni mišić (m.pectoralis major), kao i prednji deo ramena (m. deltoideus pars anterior), triceps ( m. triceps brachii ) i ankoneus ( m. anconeus ) su mišići odgovorni za podignuti teret (aktivatori), ali ukoliko obratite pažnju na fazu podizanja i spuštanja tereta, primetićete da su u toj fazi uključeni mišići stomaka (mm. abdominales ) i donjih leđa (m. errector spinae) kao i međulopatični (m. rhomboideus) i vratni mišići (m. trapezius) –  stabilizatori,  koji čine adekvatnu potporu aktivatorima, kako bi se suprotstavili težini.
Upravo ta druga grupa je od vitalnog značaja i predstavlja osnovu za bilo koji rad i pravilno držanje tela.

Prilikom izvođenja vežbe, zadržite se na polovini obima pokreta. Kada mišić počne da podrhtava, to je znak da su mišići stabilizatori preuzeli ulogu zadržavanja pokreta u određenoj poziciji. Kada se mišićna snaga poveća u meri da mišići sa lakoćom podnose napor koji ste im zadali, opteretite ih dodatnom kilažom i produženim zadržavanjem pokreta na polovini njegovog obima.

Za pravilan razvoj muskulature, obavezno je vežbanje obe grupe mišića, dakle mišića aktivatora i mišića stabilizatora.
Posavetujte se sa vašim personalnim trenerom i što pre počnite sa jačanjem stabilizatora, okom nevidljivih,  ali i te kako za vežbača značajnih mišića.





Izvorni članak

Komentariši