Fitness, Lepota i Zdravlje, Lifestyle

Šta su proteini: 20 najbogatijih izvora proteina

Šta su proteini i kako ih koristiti u najbolje svrhe za što bolje zdravlje i izgled tema je ovog teksta kojeg smo posvetili isključivo proteinima.

Ako ste krenuli da trenirate u teretani ili vas generalno zanima poboljšanje vaše ishrane, verovatno ste čuli za jedan od tri glavna makronutrijenta: proteine. Kao što smo rekli, to je glavni makronutrijent zajedno s ugljenim hidratima i mastima. Stoga, šta su proteini?

Na to pitanje možemo odgovoriti samo ako uđemo u područje hemije i molekula. To su dakle drugim nazivom belančevine i aminokiseline – osnovni elementi koji sačinjavaju žive ćelije svakog organizma i koje vrše brojne funkcije u telu. Njihov naziv dolazi od grčke reči protos, što u prevodu znači najvažniji.

Hemijski gledano, proteini se sastoje od ugljenika, vodonika, kiseonika i azota, a sadrže i elemente kao što su sumpor i fosfor, neki proteini čak i jod, gvožđe, bakar i cink.

Nakon što smo naučili šta su proteini, vredi spomenuti i da oni čine oko 20 % ukupne telesne mase u čoveku, te da ih postoji nekoliko stotina hiljada različitih vrsta.

vezbajte zdravo i pazljivo
Ako se želite baviti sportom ili srediit izgled jedite hranu bogatu proteinima

Svaki ozbiljan sportista će znati da vam kaže šta su proteini

Šta su proteini, belančevine, aminokiseline – to su pitanja s kojima jako vešto barataju osobe koje su u ozbiljnom treningu. Pravilan unos proteina je od ključne važnosti za mišićni razvoj i oporavak nakon treninga.

Potrebno je to područje još malo detaljnije objasniti. Ako se pitate koja je razlika između proteina, belančevina i aminokiselina, stvar je sledeća: proteini i belančevine su zapravo sinonimi, dok su aminokiseline manja gradivna jedinica od proteina.

Drugim rečima, osnovni hemijski spojevi od kojih su građeni proteini su aminokiseline. Od svega ukupno 20 aminokiselina, njih 9 se smatra esencijalnim, jer se sve ostale aminokiseline mogu da sintetizuju iz tih 9.

Osim što je sinteza proteina jedan od ključnih procesa u telu, spomenut ćemo još jedan razlog zašto su proteini ključni: procesima sinteze proteina upravljaju hormoni, stoga pravilna sinteza proteina ukazuje na to da nam je balans hormona u telu dobar.

Ako ste dakle u treningu, svakako unosite povećani unos proteina kako bi zadovoljili potrebe tela za povećanom sintezom proteina.

kako povećati mišićnu masu kod žena
Šta su proteini: 20 najbogatijih izvora proteina

Šta su proteini i zašto su proteini važni?

Nakon što smo ukratko objasnili šta su proteini, važno je znati i čemu služe, kako bi se u potpunosti razumela njihova važnost i uloga u ljudskom telu.

Svakako glavni zadatak proteina je proces mišićnog rasta i razvoja. Taj rast naravno varira o polu i godinama u kojim se nalazimo. Tačnije, u periodu mladosti dolazi do pojačanog lučenja testosterona, hormona koji je zaslužan za sintezu proteina, dok lučenje istog tog hormona s godinama opada.

Drugi jako važan zadatak proteina svakako je zamena već umrlih stanica. Ćelije koje umiru i zamenjuju se  stanice krvi, bubrega, noktiju, zubi, kostiju itd. Proteini grade hormone, enzime i razne druge ključne sastojke organizma bez kojeg organizam ne može normalno da funkcioniše.

Proteini se takođe nalaze u hemoglobinu i omogućuju prenos kiseonika našim telom i omogućava proces disanja. Stoga, sad kada znate šta su proteini i zanima vas kako ih unositi u telo, savjetujemo vam da jedete namirnice poput mesa, ribe, jaja i mlečnih proizvoda. Probajte ovaj recept za meso pečenje.

proteini su ključni za izgradnju mišića
Proteini su klučni za izgradnju mišića

Koje su namirnice bogate proteinima

Postoje dve vrste proteina, odnosno biljni i životinjski proteini. O be vrste se međusobno razlikuju po vrijednosti što znači da čovek treba da se hrani mešovitom ishranom kako bi organizam dobio sve potrebne sastojke. Kao što je prethodno navedeno, glavni izvori proteina životinjskog porekla su meso i riba, zatim mleko, mlečni proizvodi i jaja.

Količina proteina u namirnicama na 100g

  • Bakalar – 63g
  • Parmezan – 40g
  • Teletina i govedina – 37g
  • Pileća prsa – 30g
  • Teleći but – 28g
  • Kikiriki – 26g
  • Maslac od kikirikija – 25g
  • Cheddar sir – 25g
  • Tuna – 24g
  • Crveni grah – 24g
  • Puretina – 22g
  • Bademi – 21g
  • Indijski oraščići – 20g
  • Lanene sjemenke – 18g
  • Lješnjak – 17g
  • Heljda – 13g
  • Svježi sir, posni – 12g
  • Kokošije jaje – 12g
  • Pileći batak – 11g
  • Kukuruzne pahuljice – 8g

Whey proteini karakteristike

Prije nego objasnimo šta su Whey proteini treba naglasiti da Whey proteini nisu isključivo namenjeni za rast mišića, već su kvalitetna alternativa za integralne namirnice koja se koriste kao dodatak ishrani.

protein nije samo gorivo za mišiće, on je zapravo zgodna alternativa za integralne namirnice koja se koriste kao dodatak ishrani.

Protein sirutke odnosno Whey nastaje iz surutke prilikom proizvodnje sira. Surutka se prečišćuje i prerađuje u kompleksnom procesu u praškasti oblik.

Ovaj protein surutke je sigurno najpoznatiji suplement kada je u pitanju izgradnja mišića i toga su svi svesni.

Ono što većina ne zna je da pomaže ne samo one koji žele jače bicepse, već i one koji žele manje obime. Postoji par definisanih načina na koji proteini pomažu smanjenje težine.

šta su proteini
Šta su proteini ili bjelančevine

Proteini definicija – wikipedija

Proteini su polipeptidi raspoređeni u trodimenzionalne, stabilne i funkcionalne strukture . U tom su smislu polipeptidi lanci peptida, a potonji su lanci aminokiselina.

Na biološkoj razini identificirano je 20 vrsta aminokiselina koje čine različite sekvence i, prema tome, različite bjelančevine.

U biokemiji su proteini svestrane molekule koje će, ovisno o redoslijedu aminokiselina i njihovom bočnom lancu ili R grupi, odrediti vrstu i funkciju proteina.

S obzirom na gore navedeno, proteini prihvaćaju različite funkcije kao što su, na primjer, katalizatori biokemijskih reakcija u obliku enzima, kontrolori fizioloških procesa u obliku hormona, oni koordiniraju biološke aktivnosti poput inzulina, između ostalih.

Zreli, funkcionalni protein prvo prolazi kroz ribosom u procesu poznatom kao sinteza ili transformacija proteina.

Zatim mora usvojiti ispravan trodimenzionalni oblik, obraditi uklanjanje ili kombinaciju s drugim polipeptidima i biti transportiran do mjesta na kojem će obavljati svoje funkcije.

slobodno jedite i drugu hranu uz obroke bogate proteinima
Šta su proteini: 20 najbogatijih izvora proteina

S druge strane, denaturacija proteina je proces u kojem struktura proteina prolazi kroz modifikaciju koja onemogućuje njegove funkcije, kao što je, na primjer, denaturacija albumina, prisutnog u jajetu, koji postaje bijel kad kuha se.

Modifikacija, klasifikacija i transport proteina i lipida u eukariotskim stanicama (s definiranim staničnim jezgrom) obično se događa u endomembranskom sustavu koji se sastoji od: endoplazmatskog retikuluma (ER), Golgijevog aparata, lizosoma (životinjska stanica) , vakuole (biljna stanica) i stanične ili plazma membrane.

Preporučujemo

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Javite nam se!

Komentariši